Bitcoin pokořil další rekord

Foto: Pixabay

Bitcoin, nejstarší a největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, nedávno dosáhl dalšího významného milníku, když zaznamenal miliardtou transakci krátce před půlnocí v neděli. Tato událost se stala v rámci vytěžení bloku s pořadovým číslem 842240, podle statistických údajů z Dashboardu Clarka Moodyho a společnosti Mempool.space. Identifikovat přesnou miliardtou transakci je obtížné, protože blok obsahoval celkem 3649 transakcí. Nicméně, je zřejmé, že tato aktivita dále potvrzuje rostoucí zájem o bitcoin, i přes jeho vysokou volatilitu. Tento rostoucí zájem je pozitivní zprávou pro investory do budoucna.

S narůstající aktivitou na blockchainu bitcoinu se však objevují nové otázky ohledně škálovatelnosti a propustnosti sítě. Síť momentálně nestíhá zpracovávat transakce v reálném čase, a čekání na potvrzení transakce s nižším poplatkem může trvat několik desítek minut až hodin. To je způsobeno tím, že těžaři sami určují, které transakce zařadí do svého bloku, a dávají přednost těm s vyššími poplatky.

Rostoucí poptávka po bitcoinu a s tím spojený růst jeho hodnoty může nakonec vést k přetížení celé sítě. Maximální kapacita jednoho bloku je stanovena na 4 MB, což omezuje počet transakcí, které mohou být zpracovány. Transakce s vyššími poplatky mají přednost, což může způsobit, že vlastníci adres s nižšími poplatky budou mít obtížnější přístup k síti.

Komunita se zabývá debatou, jak zvýšit propustnost blockchainu bitcoinu. Diskuze o škálovatelnosti bitcoinu probíhají od jeho počátků. Existují různé názory na to, zda zvýšit kapacitu bloku nebo ne. Někteří navrhují další zvětšení bloku, zatímco jiní argumentují, že takové rozšíření může ohrozit bezpečnost a decentralizaci sítě.

Existuje také síť Lightning Network, která umožňuje provádět transakce s bitcoinem rychleji a levněji. Nicméně tato vrstva neřeší primární problém blockchainu bitcoinu.

Je obtížné najít optimální řešení, které vyváží potřeby komunity a zachovává základní principy Bitcoinu. Někteří podporují významné změny protokolu, zatímco jiní věří, že současná infrastruktura se bude vyvíjet tak, aby uspokojila rostoucí poptávku. Očekává se, že jakýkoli vývoj proběhne s ohledem na základní hodnoty systému Bitcoinu.

Zdroj: Mempool

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Karel Porezný 71 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*