Buddhistické království v Himálajích tajně těží bitcoin

Foto: Flickr

Bhútán tajně těží Bitcoin. Malé himálajské království podle Forbes zřídilo čtyři zařízení pro těžbu kryptoměn, o nichž veřejnost dosud neměla ponětí. Monarcha Bhútánu, král Jigmé Khesara Namgyela Wangchuck, hledá nové ekonomické cesty, jak se vypořádat s poklesem příjmu z cestovního ruchu, vzrůstající nezaměstnaností mladých a odchodem obyvatel.

Forbes provedl svá šetření s využitím satelitních snímků od Planet Labs, Satellite Vu a Google Earth, spolu s informacemi od zdrojů obeznámených s kryptoinvesticemi Bhútánu.

Snímky odhalily obdélníkové těžební jednotky a chladicí systémy datových center skryté v hustých lesích a hornaté krajině země. Důležitá infrastruktura, jako jsou vysokokapacitní elektrické vedení a transformátory, byla také identifikována, propojující těžební lokality s hydroelektrárnami Bhútánu.

Těžba Bitcoinu je známa svou energeticky náročnou povahou a vstup Bhútánu do těžby kryptoměn vedl k výraznému nárůstu dovozu elektřiny a spotřeby energie v zemi. Pouze v roce 2023 zakoupil Bhútán elektřinu za 20,7 milionu dolarů, což představuje významný posun pro zemi, která byla historicky známa prodejem přebytku své energie do Indie.

Král Jigmé Khesar Namgyel Wangchuck je fascinován kryptoměnami a vidí v nich potenciální řešení prevence ekonomické krize ve své zemi, která čelí výzvám, jako je pokles příjmů z turistiky, vzrůstající nezaměstnanost mladých a odchod obyvatelstva ze země. Strategický investiční krok krále do těžby Bitcoinu odráží zajímavý a perspektivní přístup k ekonomické diverzifikaci.

Bhútán by mohl sloužit jako studie pro ostatní země, které uvažují o alternativních cestách k řešení ekonomických výzev.

Zdroj: Forbes

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*