Co je to hash a hashovací funkce?

hash
Foto: Pixabay.com

Hashování je pro naprostou většinu kryptoměn naprostým základem, bez kterého by zkrátka nemohly existovat. Víte ale, co to vlastně hashování je a k čemu hashovací funkce slouží? Pokud ne, pokusíme se vám ve zkratce vše přiblížit v rámci našeho dnešního článku.

Hashování

Z definice je hashování vlastně výpočetní funkcí, jejímž úkolem je transformovat určitý set dat do unikátní číselné kombinace. Výsledkem hashování je pak takzvaný hash (v češtině často otisk), který je bez ohledu na počáteční vstup vždy stejně dlouhý. Pokud bychom například chtěli zahashovat název našich stránek – BTCC.cz – pomocí funkce SHA-256, vyšel by nám tento výstup 0d8afe110a737e7b290faceb79b33849b530c50b39c9bfe22c4791e4b4a55925. Kdybychom hashovali jednoduchou spojku „a“, vyšlo by nám ca978112ca1bbdcafac231b39a23dc4da786eff8147c4e72b9807785afee48bb.

Žádné písmeno však nikdy neleží samostatně a stačí přidat pouhou čárku, tečku, mezeru nebo další písmeno a celý hash bude kompletně jiný. Proto je velice těžké hashovací funkci prolomit a u SHA-256 se to dokonce dosud nikomu nepovedlo.

Využití u kryptoměn

Pravděpodobně nejznámější využití hashovací funkce se pojí s Bitcoinem, kde všechny vytěžené bloky obsahují hash i bloku předchozího, díky čemuž je zajištěno jejich řetězení, tedy blockchain. Díky tomu je prolomení a přepsání bloku opravdu nesmírně obtížné.

Hashe hrají roli také při těžbě Bitcoinů. Základem těžby je totiž právě rozluštění hashe, do kterého jsou zašifrována data podobná počítačového kódu, jež nesou informace o provedených transakcích v bloku.

Těžař se nezměrným množstvím pokusů snaží tato data získat a provést tak ověření transakcí. To je samozřejmě nesmírně náročné na energii a celé to závisí prakticky pouze na náhodě. Pokud se těžaři povede získat správné řešení jako prvnímu, získává odměnu v podobě nových Bitcoinů, zašle svůj výsledek všem ostatním, kteří jej již snadno ověří a blok přechází do blockchainu.

Zdroj: investopedia.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*