Co je to proof-of-work?

crypto
Foto: Pixabay.com

Pokud se zajímáte o kryptoměny a jejich funkce, jistě jste se již setkali s pojmem proof-of-work. Víte ale, co tento pojem znamená a jaký má ve světě kryptoměn vlastně smysl? Pokud ne, rozhodně čtěte dál. Přesně na tuto otázku se vám totiž pokusíme odpovědět v rámci dnešního článku.

Způsob ověření

Proof-of-work (doslova „důkaz o práci“) je z definice způsob, pomocí něhož uživatel systému dokazuje hodnotu daného platebního prostředku prostřednictvím své vynaložené práce. Touto prací se v kryptoměnových kruzích rozumí vynaložený výpočetní výkon těžařů při vytváření takzvaných bloků.

Aby mohla být totiž transakce platná, je třeba, aby některý z těžařů vytvořil blok, v rámci kterého je transakce zaznamenána. Před zařazením transakce do bloku je nutné provést hlasování o tom, kdo je vlastně tím, jenž blok našel, čímž je zabráněno problému dvojnásobného utrácení. Čím větším výkonem těžař disponuje, tím větší šanci má, že „objevitelem“ bloku bude právě on. Jakmile je transakce potvrzena a zadána do bloku, těžař získává odměnu v podobě nových jednotek kryptoměny a také poplatků zadaných během transakce.

Velkým mínusem proof-of-work například u těžby Bitcoinu je ohromná výpočetní náročnost celé sítě, proto se musí těžaři srocovat do takzvaných mining poolů, kde jsou odměny rozdělovány a nemusí tedy být tak zajímavé. Existuje u něj také riziko, že některý z poolů získá 51 % z výkonu celé sítě a transakce tak budou znehodnoceny.

Které kryptoměny fungují na principu proof-of-work?

Aktuálně je na trzích s kryptoměnami často propírán přechod z proof-of-work na proof-of-stake, o kterém si budeme povídat v rámci jiného článku. Systému proof-of-work je totiž často spíláno za jeho neefektivitu a neekologičnost.

Například Ethereum právě v letošním roce (2022) přešlo na systém proof-of-stake, který považuje za efektivní. Z velkých kryptoměn tak na algoritmu proof-of-work z velkých kryptoměn v současnosti funguje Bitcoin, Dogecoin, Litecoin nebo třeba Dash.

Zdroj: investopedia.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*