Co jsou to kryptoměnové karty?

crypto
Foto: Pixabay.com

Kryptoměnové karty zažily v uplynulém roce velký boom a s jejich nabídkou začaly přicházet různé krypto burzy a směnárny. Jedná se o další krok, který posunuje kryptoměny blíže k formě tradičního platidla nebo jen o vychytávku pro nadšence? Na to se pokusíme v našem dnešním článku odpovědět.

Co je to krypto karta?

Kryptoměnovou kartu byste na první pohled prakticky nerozeznali od běžné debetní či kreditní karty. Jedná se jednoduše o kus plastu se zabudovaným čipem od Visy nebo MasterCard, jenž je propojen s vašim kryptoměnovým účtem. Rozdíly je nutné hledat v provedení jednotlivých transakcí.

Kryptoměnová karta totiž přináší možnost prostřednictvím kryptoměn skutečně platit v běžných obchodech. Tedy alespoň těch, kde karty přijímají. Prodejce totiž neobdrží platbu v kryptoměnách na svou kryptoměnovou peněženku, jako je tomu u všech jiných transakcích, ale karta automaticky převede dle aktuálního kurzu kryptoměny na lokálně přijímanou fiat měnu a vy si tak bezproblémů můžete nakoupit i zboží běžné potřeby.

Jak karta funguje?

Kartu je nutné napojit na vámi využívanou burzu či směnárnu. Jakmile chcete zaplatit za svou útratu a přiložíte kartu k terminálu, burza nebo směnárna prodá odpovídající množství kryptoměny, kterou držíte na svém účtu, a na kartu připíše dostatečné množství pro úhradu účtu. To vše během pár vteřin. Jakmile se tak stane, uslyšíte klasické pípnutí terminálu a transakce je z vaší strany hotová. Nebo ne?

Výhody a nevýhody

Nespornou výhodou kryptoměnových karet je fakt, že řeší problém placení kryptoměnami za běžné nákupy, což by za normálních okolností jednoduše nebylo možné. Potíž však tkví v tom, že jsou karty stále v plenkách a občas se stane, že nezafungují tak, jak mají. Díky tomu může převod měny trvat až půl hodiny, což při tvořící se řadě v supermarketu rozhodně nechcete zažít. Dalším úskalím jsou poplatky, které jsou s používáním karty spojeny a také fakt, že kryptoměny jsou nesmírně volatilní a karty samozřejmě čerpají peníze z jejich aktuálního kurzu. Díky tomu můžete za nákup zaplatit mnohem více, než jste původně očekávali. Prodej kryptoměny je navíc považován za výdělečnou činnost, takže je navíc nutné jej zdanit, bez ohledu na to, že jste pomocí nich platili pár rohlíků a mléko.

Zdroj: coinbase.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*