Co je to Ethereum?

ethereum
Foto: Pixabay.com

Ethereum je po Bitcoinu druhou nejpopulárnější kryptoměnou na současném trhu. Na rozdíl od Bitcoinu však není a nikdy nebylo záměrem vývojářů Etherea stvořit digitální měnu. V dnešním článku se proto podíváme, co vlastně Ethereum je, co stálo za jeho vznikem a jaké jsou jeho hlavní rozdíly oproti jeho staršímu bratrovi.

Ethereum coby světový superpočítač

Ethereum spatřilo světlo světa roku 2015, kdy se na jeho vývoj v crowdfundingové kampani vybralo téměř 450 milionů korun. Za jeho stvořením stojí Vitalik Buterin, jenž se podílel i na vzniku samotného Bitcoinu.

Ačkoli se to tak nemusí jevit, Ethereum není přímým konkurentem Bitcoinu. Zatímco Bitcoin byl vytvořen s jasným cílem stát se digitální měnou, Ethereum se snaží být spíše světovým superpočítačem, který v budoucnu dokáže pohánět všemožné aplikace od sociálních sítí, až po složité bankovní a burzovní systémy. V souvislosti s Ethereem (tedy Ethereum Virtual Machine) se nejčastěji zmiňuje pojem turingovsky kompletní stroj, což je každý systém, jenž umožňuje vytvoření programu za účelem vyřešení jakékoli výpočetní úlohy.

Rozdíly mezi Bitcoinem a Ethereem

I když pracují obě sítě s blockchainem a v obou dochází k ověřování pomocí systému proof-of-work, existují mezi nimi zásadní rozdíly jak v ekonomické, tak i technologické sféře.

Prvním jasně viditelným rozdílem je fakt, že Ethereum nemá jasně stanovený limit mincí, který bude vpuštěn do oběhu. Jedinými limitacemi u Etherea je maximální roční emise počtu mincí a také možnost některé z mincí vyřazovat z oběhu. U Bitcoinu je počet mincí pevně stanoven na 21 milionů

Bitcoin také podléhá mnohem výraznější decentralizaci a změny v jeho jádru lze provádět jen opravdu velice těžko a zaberou déle času. Právě to bylo jedním z důvodů, proč se Butarin rozhodl vytvořit vlastní systém, který se mnohem více opírá o vývojářský tým. Díky tomu je síť pružnější a může se rychleji zdokonalovat.

Zdroj: ethereum.org

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*