Evropská unie schválila novou krypto regulaci, která zkomplikuje život firmám

foto: flickr.com

Počínaje rokem 2026, krypto firmy v Evropské unii budou muset daňovým úřadům poskytnout finanční data o svých zákaznících. EU si od toho slibuje, že se jí podaří zabránit daňovým únikům.

Ministři financí členských zemí EU se na nové regulaci označené DAC8 jednohlasně shodli během včerejšího dne. Kromě daňových úniků se EU domnívá, že nová regulace pomůže “vystopovat” krypto spojené s kriminální činností, ať už jde o terorismus nebo praní špinavých peněz. Tyto dva příklady přímo citovala Nadia Calviño, španělská ministryně pro ekonomiku a digitální transformaci, která byla zvažována jako nástupkyně rezignující Christine Lagarde pro Mezinárodní Měnový Fond v roce 2019, ale svou žádost stáhla po prvním kole hlasování.

Některé krypto firmy se obávají, že EU vytváří příliš přísné podmínky v porovnání s regulací ve zbytku světa. Pro zpravodajský server dlnews.com to řekl Max Bernt, který působí ve firmě Blockpit, jež se zabývá daňovou problematikou kryptoměn. Bernt doslova prohlásil, že „DAC8 bude mít velký vliv na poskytovatele služeb“ a že “implementace bude obtížná zejména pro ty, kdo mají omezené rozpočty.”

Tento krok EU koresponduje s výsledky G20 summitu ze září tohoto roku, kdy se světoví vůdci z dvaceti největších ekonomik shodli na tom, že framework pro reportování krypto aktiv, který v roce 2022 vytvořila Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), by měl být implementován v členských státech OECD do roku 2027.

DAC8 regulace mj. ukládá krypto firmám povinnost nahlásit úřadům informace i o uživatelích, kteří zhodnocují své finance pomocí stakování a půjčování krypta. Stakování přitom zůstává bez definice pro účely regulace. To podle Bernta může způsobit, že jednotlivé státy si budou regulaci vykládat různě a výsledkem by tak bylo značné zkomplikování života krypto firem v Evropské unii, které budou muset nová pravidla implementovat.

Zdroj: dlnews.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*