Falešné streamy s deepfakem Elona Muska vedly k odcizení 3,5 milionů korun v bitcoinu

Foto: Midjourney

S příchodem umělé inteligence se začaly objevovat falešné videa s deepfaky slavných osobností. Podvodníci a zloději rádi využívají tvář Elona Muska, technologického miliardáře a aktuálně jednoho z nejchytřejších lidí na planetě. Tentokrát podvodníci živě streamovali na YouTube a během několika vysílání vybrali asi 3,5 milionů korun na darech.

Falešný Elon Musk slibuje peníze

Na osobu Elona Muska se odvolává řada podvodníků ve chvíli, kdy chtějí od uživatelů získat peníze. Nově se začala používat také deepfake videa, se kterými se podvodníkům daří zmást uživatele internetu. Podvodníci i tentokrát vsadili na hamounství lidí. Přestože videa již nejsou dostupná víme, že odkazovala na webovou stránku podvodníků prostřednictvím QR kódu ve videu. Na stránce pak bylo uvedeno několik kryptoměnových adres, kam mohli sledující posílat finanční příspěvky a získat dvojnásobek zpět. Jakoby už se všude stokrát nepsalo, že nikdo neposílá dvojnásobek zaslaných kryptoměn zpět a ve 100 % případů se jedná o podvod. Zajímavé je, že falešné video bylo vysíláno z kanálu, který měl přes 180 000 odběratelů.

Foto: BitOk

Podařilo se také dohledat některé peněženky využité k podvodu. Většina bitcoinů skončila na peněžence bc1q…y9tz, kde se aktuálně nachází celkem 430,9 bitcoinů. Některé další transakce mířily na adresy burzy KuCoin, kde podvodníci zřejmě chtějí směnit bitcoiny do anonymních kryptoměn. Společnost CertiK, která se zabývá analýzou blockchainu, uvedla, že v říjnu bylo v důsledku kryptografických podvodů a bezpečnostních incidentů ztraceno více než 32,2 milionu dolarů. Za hlavní příčiny byly považovány zranitelné aplikace, rug pully a manipulace s flash půjčkami. Za celý loňský rok to pak bylo 3,8 miliard dolarů ukradených v kryptoměnách. 

Zdroj: Crypto.news

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*