Hacker napadl školu a požaduje zaplacení částky v bitcoinech

hacker
Foto: Starryai


Dosud neidentifikovanému hackerovi se podařilo proniknout do počítačového systému Základní školy T. G. Masaryka v Poděbradech. Z této sítě odcizil citlivé údaje a nyní vydírá jejího ředitele. Hacker požaduje částku v řádu milionů korun v bitcoinech a hrozí, že postupně zveřejní citlivá data. Ředitel ihned kontaktoval policii a Úřad pro ochranu osobních údajů, aby situaci řešili.

Výhružný email byl řediteli doručen během minulého týdne a pravděpodobně pochází ze zahraničí. Odesílatel v něm žádá o zaplacení částky přibližně tří milionů korun v bitcoinech. Ředitel zdůrazňuje, že s vyděrači nejedná a okamžitě informoval policii a Úřad pro ochranu osobních údajů. Též informoval rodiče o situaci a vysvětlil jim průběh událostí, za což obdržel některé projevy podpory.

Hacker měl přístup k mailovým adresám rodičů a zákonných zástupců, stejně jako ke smlouvám učitelů. To naznačuje, že hacker napsal anonymní email právě rodičům, ve kterém hrozí zveřejněním citlivých údajů dětí. Kromě toho byly v příloze emailu přiloženy některé smlouvy se zaměstnanci školy. Hacker tvrdí, že jediným, kdo může zabránit dalšímu zveřejňování, je ředitel školy.

Na případu intenzivně pracují krajští kriminalisté specializující se na kyberkriminalitu. Podle policie je případ považován za velmi závažný a prověřování je v počáteční fázi. Policejní mluvčí potvrdila, že probíhá vyšetřování proti neznámému pachateli pro podezření z trestného činu neoprávněného přístupu do počítačového systému a vydírání. Nicméně, mluvčí zdůraznila, že zaplacení požadované částky nemusí nutně znamenat, že pachatel nedojde k zveřejnění úniku dat.

Zdroj: Policie ČR

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*