Investiční společnost Grayscale vyhrála soudní spor se SEC ohledně bitcoinového ETF

Foto: Midjourney

Společnost Grayscale udělala první krok ke schválení bitcoinového ETF, když vyhrála odvolací soud. Ten označil zamítnutí žádosti Grayscale Komisí pro cenné papíry a burzu za unáhlené. Grayscale se snaží svůj produkt Grayscale Bitcoin Trust na plnohodnotné bitcoinové ETF obchodvané na burze. SEC však tuto žádost zamítla s odůvodněním, že produkt není dostatečně zabezpečený proti podvodným technikám a manipulativnímu jednání. Grayscale ale podala žalobu a rozhodnutí SEC nyní bylo zrušeno odvolacím soudem. 

První úspěšný krok k bitcoinovému ETF

Vítězství Grayscale nad SEC přichází v době, kdy všichni netrpělivě očekávají schválení bitcoinového ETF společnosti Black Rock, která je jedním z největších obchodních gigantů světa. Přestože současné události nezaručují případné schválení ETF od Grayscale, jedná se o vítězství nad orgánem, který dlouhodobě blokuje kryptoměny ve Spojených státech. Zamítnuta byla také žádost od společnosti Grayscale, která jej soudně napadla. Soudkyně Raoová už dříve uvedla, že SEC nenabídla žádné vysvětlení ani podrobnosti toho, kde společnost Grayscale pochybila. SEC tedy zamítla ETF bez jakéhokoliv důvodu, který se nenamáhala najít ani kvůli soudnímu sporu. 

Grayscale Bitcoin Trust je největším bitcoinovým fondem, který se obchoduje mimo burzu a obsahuje aktiva v hodnotě více než 14 miliard dolarů. Začátkem roku se akcie GBTC obchodovaly se slevou téměř 50 % oproti reálné hodnotě vložených aktiv. Bylo to z důvodu probíhající sporu se SEC a obavám o úvěry týkající se mateřské společnosti Digital Currency Group. Grayscale utrpěla ztráty také při krachu singapurského fondu Three Arrows Capital. Rozhodně se ale jedná o zajímavou zprávu pro kryptoměnové investory. Soud nechce nechat projít zákaz bitcoinového ETF tak snadno, jak si mohla SEC myslet. Teď tedy bude muset Gary Gensler a Komise pro cenné papíry a burzu najít skutečný důvod k tomu, aby bitcoinové ETF zakázala.

Zdroj: Cointelegraph.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*