Jestliže se o svět kryptoměn alespoň trochu zajímáte, nepochybně jste slyšeli o tom, že si Bitcoin nemusíte pouze kupovat (obchodovat jej) na burze, ale můžete jej rovněž těžit. Co si ale pod pojmem těžba Bitcoinu vůbec představit? Jak probíhá a co je k ní potřeba? To vše se vám pokusíme shrnout do dnešního článku.
Co je to těžba Bitcoinu?
Pod pojmem „těžba Bitcoinu“ se v podstatě skrývá velice složitý matematický výpočet, za jehož řešení získá těžař (nebo z angličtiny „miner“) podíl mincí dané kryptoměny jako odměnu. Řešení této matematické úlohy je o nalezení konkrétní hodnoty v závislosti na hashovacích funkcích v seskupených transakcích ve spojení s takzvanými limitem. Limitem se rozumí číslo, jež je vždy nastaveno tak, aby se podařilo najít řešení aktuálně zpracovávaných bloků asi 1x za 10 minut. Hashovací funkce vytváří z libovolných dat menší číselný otisk (tedy je zkracuje na hash) a těžaři se pomocí svých strojů snaží vytvářet takové hashe, jež jsou menší než aktuálně stanovený limit.
Těžař seskupuje vytipované platební transakce, u nichž dosud nedošlo k potvrzení do bloku. Je jen a pouze na těžaři, kterou transakci do svého výběru zařadí, přičemž základním kritériem obvykle je poplatek, jež uživatelé při provádění transakce nabídli, tyto transakce pak mají větší pravděpodobnost toho, že budou schváleny a k jejich schválení také zpravidla dochází mnohem dříve.
Pokud tedy těžař nalezne blok, jenž je následně ověřen většinou ostatních těžařů, bude tento blok přidán do blockchainu, ve kterém se nachází kompletní historie všech transakcí a těžař tak získá svou odměnu. Odměnu však dostane pouze ten těžař, kterému se podaří najít správné řešení jako prvnímu.
Co je k těžbě Bitcoinu potřeba?
Dříve bylo možné těžit Bitcoin i na běžných strojích, to však již dnes nemá vzhledem k výkonnosti sítě smysl a využívají se takzvané ASIC minery fungující na velmi výkonných čipech v kombinaci se softwarem pro těžbu. Ani tento setup vám však nemusí zajistit odměnu a těžba Bitcoinu je tak již dnes spíše prodělečnou záležitostí.
Pokud přece jen chcete vyzkoušet težbu bitcoinu, doporučujeme repasované notebooky, které do začátku nejsou tak finančně náročné.
Zdroj: bitcoin.org
Přidejte odpověď