Keňské úřady obvinily společnost Worldcoin ze špionáže a ohrožení státnosti

Foto: Midjourney

Možná si ještě vybavíte nedávnou kontroverzi okolo projektu Worldcoin, během kterého tvůrci skenovali duhovku lidí výměnou za tokeny Worldcoinu. Keňa pozastavila činnost společnosti už v srpnu letošního roku a nově ji obvinila ze špionáže a ohrožení státnosti. Keňa údajně zaznamenala 30 různých míst jen v hlavním městě Nairobi, kde od roku 2021 projekt Worldcoin skenoval duhovky, včetně vzdělávacích institucí nebo nákupních center.

Keňa vyzývá k akci i další státy

Výbor vedený poslancem parlamentu Gabrielem Tongoyem vyzval tamní úřad pro vyšetřování zločinů, aby provedl důkladné šetření zahraničních společností spojených s Worldcoinem. Společnosti stojící za Worldcoinem a skenováním duhovek budou čelit obvinění z porušení zákona o ochraně osobních údajů, zákona o ochraně spotřebitele a zákona o zneužívání počítačů v kybernetické trestné činnosti. Ani jedna z těchto společností ale není registrována v Keni, což vyvolává otázky ohledně legálnosti jejich podnikání v zemi, tím spíše v případě, že skenují duhovky tamních obyvatel. Podařilo se navíc prokázat, že skenování duhovek začalo už v roce 2021, zatímco o povolení správce údajů požádal Worldcoin až v srpnu 2022. 

Foto: Worldcoin.org

Keňským úřadům se nelíbí ani způsob uložení údajů o uživatelích. Snímky duhovky jsou totiž ukládány v reálném čase na servery třetí strany, které jsou umístěny v zahraničí. Worldcoin se brání argumentem, že všechny údaje bezpečně ukládá pomocí služby Amazon Web Services se sídlem v Jihoafrické republice. Vypadá to tedy, že Keňa bude muset oslovit další státy, aby mohla stíhat společnost Worldcoin a soudně vyřešit ukládání osobních údajů tamních obyvatel. I přes upozornění mnoha keňských úřadů se do zastavení projektu Worldcoin registrovalo přes 350 000 Keňanů. Worldcoin byl už od začátku pochybným projektem, protože sběr duhovek lidí výměnou za kryptoměnu je přinejmenším neetické. 

Zdroj: Cryptonews.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*