Kryptoměnové burzy – jak fungují a jsou bezpečné?

Foto: Pixabay.com

Kryptoměnové burzy v současné době představují jeden z nejoblíbenějších a také nejjednodušších způsobů, jak nakoupit a obchodovat kryptoměny. Chcete se dozvědět více o tom, jak kryptoměnové burzy fungují? Pak neváhejte a pokračujte ve čtení našeho dnešního článku, kde se vám vše pokusíme srozumitelně vysvětlit.

Co je to burza?

Burzu jako takovou si můžeme představit jako jedno velké tržiště zprostředkovávající obchod mezi kupujícím a prodávajícím. Z definice se jedná o právnickou osobu, jež řídí trh pomocí investičních nástrojů, tedy v našem případě kryptoměn. Burza také udává cenu těchto investičních nástrojů na základě aktuální nabídky a poptávky. Ty jsou samozřejmě ovlivňovány dalšími faktory, o kterých si však povíme v jiném článku.

Základem burzy jsou tedy ti, kteří chtějí kryptoměny nakoupit a ti, kteří je chtějí prodat, avšak třetí stranou je takzvaný market maker (tvůrce trhu). Tím je obvykle další instituce, která s burzou spolupracuje a zajišťuje její likviditu. Pokud tedy dáte příkaz k prodeji, market maker jej vykoná, nakoupí od vás kryptoměnu za nabídkovou cenu a okamžitě ji prodá člověku, jenž ji chtěl koupit. Zisk market makera je dán takzvaným spreadem.

Tvorba ceny kryptoměn na burze

Cena kryptoměn na burze je vytvořena stejně jako na všech jiných burzách, tedy hodnotou průsečíku nabídky a poptávky. Mezi prodávajícím a kupujícím tak musí dojít ke shodě ohledně hodnoty kryptoměny. Jestliže například chcete prodat svůj Litecoin za 10 000 Kč a kupující jej nehodlá koupit za více než 1 000 Kč, rozhodně se neshodnete. Burza tak bude upravovat cenu tak dlouho, dokud nedojde ke sjednocení těchto hodnot, například na 5 000 Kč za jednotku.

Toto je samozřejmě velmi zjednodušený model. Na skutečné burze probíhají obchody prakticky každou milisekundu a rozdíly mezi hodnotami nejsou takto velké. Pro představu nám však tento příklad jistě postačí.

Zdroj: Nftspace.cz

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Karel Porezný 89 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*