Co je to KYC a proč musím ověřovat totožnost?

bitcoin
Foto: Pixabay.com

Nejste-li ve světě kryptoměn nováčkem, jistě vám neunikl pojem KYC, jež se pojí se všemi krypto burzami a směnárnami. Víte ale, proč tento proces musely implementovat všechny krypto instituce a jaký je jeho účel? Jestliže ne, pokračujte ve čtení. Přesně na to se totiž pokusíme odpovědět v rámci našeho dnešního článku.

Kryptoměny jsou anonymní. Nebo ne?

KYC (z angl. Know Your Customer – Poznej svého zákazníka) je typem kontroly, který musí ze zákona využívat prakticky všichni poskytovatelé finančních služeb, kryptoměny nevyjímaje (kromě DEX burz). Jedná se o nástroj zacílený na boj s praním špinavých peněz a teroristickou činností, jež by podle správních orgánů mohly v rámci decentralizované kryptoměny hojně růst. Myšlenka je to možná ušlechtilá, avšak s KYC se pojí celá řada nezanedbatelných problémů.

Pro jejich pochopení si nejdříve musíme uvědomit, co vlastně KYC obnáší. V první fázi se jedná o běžné vyplnění registračního formuláře, do kterého zadáte všechna data o své osobě, načež jsou vám zpřístupněny všechny funkce dané burzy či směnárny. Na tom by možná nebylo nic divného, ale následně je po vás obvykle vyžadována také fotografie občanského průkazu či pasu, dle které jsou všechna data odkontrolována. Zde už jdete opravdu s kůží na trh.

Problémy KYC

Finanční instituce musí tyto vaše údaje ze zákona po dobu 5 let ukládat a na požádání je musí předložit orgánům státní správy. Ty tak mohou sledovat úplně všechno, co na burze nebo ve směnárně podnikáte.

Obrovskou nevýhodou shromažďování tak velkého množství citlivých dat je také jejich náchylnost na únik či krádež. Ačkoli mívají finanční organizace velmi silné zabezpečení, tu a tam si můžeme o nějakém úspěšném útoku přečíst. Pokud by k tomu došlo v případě nějaké KYC databáze, hackeři by měli neomezený přístup k vaší identitě a mohli by si s ní dělat vše co by je napadlo.

Závěrem

Za KYC nepochybně stojí chvályhodný. Otázkou však zůstává, do jaké míry skutečně funguje a zda se pomocí něj opravdu daří organizovaný zločin potírat. Dávno přeci všichni víme, že i usvědčení zločinci využívají bank pro uložení svých špinavých peněz. Tak či onak, jeho rizikovost nelze popírat a možná by stálo za zvážení, zda není jeho riziko ve srovnání s jeho benefity příliš vysoké.

Zdroj: sumsub.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*