Na jak dlouho může jít Sam Bankman-Fried do vězení? Odhady právníků

Foto: Midjourney

Soud se šéfem zkrachovalé burzy FTX již probíhá téměř rok a nyní se konečně dostává do finále. Dne 4 října začne soudní proces poté, co bude 3. října vybrána a sestavena porota. Řada právníků odhaduje, že SBF dostane nejvyšší možný trest, za svou roli při krachu 32 miliardové kryptoměnové burzy. 

Hrozí SBF trest doživotí?

Řada právníků odhaduje, že SBF dostane u soudu maximální možný trest, například proto, že je případ sledován širokou veřejností a soud může SBF exemplárně potrestat. Pokud by byl usvědčen ze všech sedmi obvinění, mohl by dostat i doživotí. Maximální trest je totiž až 115 let vězení. Pro SBF to navíc nevypadá vůbec dobře také proto, že několikrát porušil nařízení soudu, když například používal počítač a pokoušel se kontaktovat další obžalované. Soudce se rozhodně bude při vynášení rozsudku opírat o závažnost trestného činu a toho, jak se SBF choval během soudního procesu. Pokud se žalobci podaří prokázat, že peníze SBF vyváděl z burzy vědomě a zničil dokumenty, aby to zakryl, posune to trest k horní hranici. 

Ve Spojených státech je přitom běžné, že si soudy vyhrazují možnost být při vynášení rozsudků mírný v případě, že se obžalovaný choval slušně. SBF ale porušil snad všechna nařízení soudu, které mohl. Právníci se také shodují, že po tom, jak se SBF během soudního procesu choval, mu nepomohou ani miliony, které odeslal na charitativní projekty. Proti SBF jsou vznesena následující obvinění: spáchání podvodu na zákazníky FTX, spiknutí za účelem spáchání podvodu na zákazníky FTX, spáchání bankovního podvodu na věřitelích společnosti Alameda Research, spiknutí za účelem spáchání bankovního podvodu na věřitelích společnosti Alameda Research, spiknutí za účelem spáchání podvodu s cennými papíry na investorech společnosti FTX, Spiknutí za účelem spáchání komoditního podvodu na zákaznících FTX, spiknutí za účelem praní špinavých peněz s cílem ukrýt výnosy z podvodů na zákaznících FTX.

Zdroj: Cointelegraph.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*