Největší DeFi hackerské útoky v červnu 2023

Foto: Midjourney

V posledních měsících ubývá hackerských útoků na DeFi protokoly a snižuje se také počet ukradených prostředků. Také červen byl ve srovnání s ostatními měsíce tohoto roku relativně klidný a událo se jen několik málo hackerských útoků na DeFi protokoly. Největším hackerským útokem bylo vykradení peněženek služby Atomic Wallet.

Rug Pully v červnu 2023

Tento druh podvodu spočívá ve výběru prostředků na projekt, který jeho tvůrci před spuštěním opustí a vezmou sebou všechny peníze investorů. Uživatelům, kteří nakoupili tokeny v předprodeji pak zůstanou jen bezcenná digitální aktiva, která od nich nikdy nikdo nekoupí. V červnu 2023 došlo k dvěma Rug Pullům, které dosáhly škody přes 1 milion dolarů. 

Jedním z takových projektů by například USEA, token běžící na protokolu BNB Chain. Tento Rug Pull zahrnoval vytvoření 700 milionů tokenů USEA za účelem okradení uživatelů. Krátce po prodeji velké části tokenů vývojáři zmizeli a aktuální hodnota tokenů je téměř nulová.

Dalším projektem, který skončil Rug Pullem je Chibi Finance, který dokonce zahrnoval také podvodný smart kontrakt. Uživatelé nejprve nakoupili bezcenné tokeny a následně jim vývojáři ještě podstrčili smart kontrakt, který jim vysál peněženky. Celkové škody na tomto projektu dosáhly 555 etherů, tedy přibližně 1 milionu dolarů.

Zdroj: Coingecko.com / Chibi Finance

Atlantis Loan

Tento decentralizovaný protokol přišel o 1 milion dolarů poté, co útočníci vytvořili škodlivý návrh a sami si ho odhlasovali v komunitním hlasování. Než se vývojářům projektu podařilo dát vše do pořádku, podvodníkům se podařilo ukrást z protokolu více než 1 milion dolarů. 

Atomic Wallet

Poslední velkou událostí je zřejmě útok na peněženku Atomic Wallet. Hackeři se dostali do peněženek uživatelů (přestože se služba prezentovala jako non-custodial peněženka) a podařilo se jim ukrást neuvěřitelných 35 milionů dolarů. Jednalo se o prostředky běžných uživatelů. Do této chvíle vyšetřování nepřineslo žádné nové informace.

Zdroj: Halborn.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*