Orwell se nejspíš obrací v hrobě, Čína úspěšně dokončila první transakci s využitím digitální měny

Foto: gencraft

Čínská společnost PetroChina působící v oblasti ropy a plynu provedla první mezinárodní transakci za ropu s využitím digitální verze čínské měny jüan. Nákup 1 milionu ropných barelů byl proveden na šanghajské burze ropy a zemního plynu 18. října.

CBDC („central bank digital currency“) projekty se pomalu ale jistě spouští prakticky ve všech hlavních ekonomikách světa, včetně Evropské unie, která před pár dny informovala o tom, že ECB zahájila “přípravnou fázi” adaptace digitálního eura.

A proč se Orwell obrací v hrobě? Kritici mají velké obavy o soukromí občanů, protože CBDC budou evidovat všechny transakce na ledgeru stejně jako se tomu děje u kryptoměn. Prostor pro sledování lidí a z toho vycházející akce, které můžou vlády podniknout, je obrovský. Představte si, že koupíte knihu o anarchismu a speciální software, který vyhledává podobné obchody, vás okamžitě zařadí mezi potenciálně nebezpečné osoby.

Dalším problémem CBDC je centralizace moci do rukou centrálních bank a vlád. To může potenciálně vést ke zneužití moci. Existuje známý citát, jehož původ je připisován Johnu Emerich Edward Dalberg-Actonovi, který se domníval, že jakákoliv forma moci má sklony ke korupci. Ostatně představitelé rakouské ekonomické školy volají již více než sto let po zeštíhlení státní správy a redukci dohledu státu nad ekonomikou.

Krok Číny lze chápat i jako její boj proti hegemonii americkému dolaru, který stále figuruje jako světová rezervní měna, a to navzdory skutečnosti, že od roku 1933 ztratil 92 % své hodnoty. Význam užití dolaru v mezinárodním obchodu s ropou je důležitým aspektem pro mocenské postavení USA. Čína by zajisté ráda tento status narušila a spuštění jejich CBDC projektu jim může skutečně poskytnout výhodu. Byli první.

Zdroje: theblock.co, Wikipedia, cryptobriefing.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*