Platforma Scam Sniffer shrnula kryptoměnové podvody za minulý rok. Čísla jsou alarmující

Foto: Midjourney

V uplynulém roce byly uživatelům kryptoměn ukradeny prostředky v hodnotě více než čtvrt miliardy dolarů. Všechny ukradené kryptoměny skončily v rukou podvodníků a jen malá část z nich se vrátila původním majitelům. Nejčastěji se jednalo o podvody s webovými stránkami, které se snažily napodobit burzy či kryptoměnové projekty. Na webu pak čekal Wallet drainer, který po připojení peněženky ukradl uživateli všechny prostředky. Nepozorní uživatelé stále předávají oprávnění ke svým peněženkám neznámým webovým stránkám.

Uživatelé stále podléhají podvodům

V uplynulém roce 2023 ukradli podvodníci nepozorným uživatelům kryptoměny v hodnotě 300 milionů dolarů. Podvody se nechalo oklamat celkem 324 000 obětí, přičemž skutečný počet obětí bude samozřejmě daleko vyšší. Podle platformy Scam Sniffer používají podvodníci daleko sofistikovanější metody a to převážně v tom, jak vybírají své oběti. Největší hrozbou jsou aktuálně Wallet drainery, které po několika málo kliknutích na podvodné stránce vysají peníze z peněženky uživatele. Někteří z nich dokonce hlásili případy, kdy nebylo potřeba na nic kliknout a o své prostředky přišli hned, jak otevřeli podvodný odkaz. Podvodníci jsou navíc rychle schopni využít různé události, jako například krize tokenu USDC. Po pádu ceny pod 1 dolar se řada uživatelů rozhodla rychle nakoupit a často narazili na falešnou stránku, kterou podvodníci rychle nachystali. Zlodějům se nakonec podařilo získat 7 milionů dolarů.

Ačkoli však mají hackerské útoky rozsáhlý dopad, komunita obvykle reaguje rychle, obvykle do 10-50 minut. V tu dobu už upozorňují další uživatele na X a dalších sociálních sítích. Pozorný uživatel se tedy může podvodům vyhnout. V minulém roce Scam Sniffer kontroloval přibližně 12 milionů adres spojených s kryptoměnovými projekty a téměř 145 000 z nich byly podvody.

Zdroj: Beincrypto.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*