Podle Chainalysis využívají severokorejští hackeři ruské burzy k praní špinavých peněz

Foto: Midjourney

Známá společnost Chainalysis tvrdí, že severokorejští hackeři využívají k praní špinavých peněz ruské burzy. Mezi severokorejské hackery můžeme zařadit například nechvalně známou hackerskou skupinu Lazarus. Té se jen letos podařilo ukrást stovky milionů dolarů. Chainalysis svá tvrzení podepírá on-chain analýzou transakcí spojených s hackerskými útoky.

Hackeři perou peníze přes ruské burzy

Ve vém blogovém příspěvku uvádí Chainalysis data z on-chainu, odhalující, že hackerské skupiny napojené na Severní Koreu využívají ruské kryptoměnové burzy k praní finančních prostředků ukradených z hackerských útoků. Chainalysis se podařilo vystopovat transakce prostředků ukradených při útoku na Harmony Bridge na začátku tohoto roku. Stopy vedou do sankcionovaných ruských burz, které jsou známy tím, že umožňují převádět ukradené kryptoměny. Tato informace nabývá na vážnosti poté, co se Vladimir Putin setkal S Kim Čong-unem kvůli jednání ohledně dodávek zbraní. Vypadá to, že Rusko již nějakou dobu umožňuje severokorejským hackerům převádět kryptoměny do Severní Koreji, kde jsou prokazatelně používány také na financování jaderného programu Kim Čong-una.

Foto: Chainalysis.com

Chainalysis také tvrdí, že má důkazy o spolupráci KLDR a řadou ruských burz už od roku 2021. Vypadá to tedy, že kryptoměnové podsvětí obou zemí spolupracuje úžeji, než jsme si mohli myslet. Hackerská skupina navíc bohužel patří k těm nejaktivnějším a nejúspěšnějším na světě. Od začátku roku se jim podařilo ukrást již 340,4 milionů dolarů, zatímco v roce 2022 ukradli hackeři spojení se Severní Koreou 1,65 miliardy dolarů v kryptoměnách. Přestože je vidět značný pokles úspěšnosti této hackerské skupiny, v minulém roce nastavili laťku opravdu vysoko a rozhodně není třeba ji překonávat. Uživatelé kryptoměn naštěstí začínají chápat, jak důležité je mít své kryptoměny v bezpečí a hackeři tak nemají v protokolech a na burzách miliardy, které by mohli ukradnout.

Zdroj: Dailyhodl.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*