První podivnosti ohledně CBDC. Brazilská vláda bude moci zmrazit prostředky a upravit zůstatek

Foto: Midjourney

Vývojář specializující se na blockchainová řešení prozkoumal kód brazilské digitální měny CBDC a objevil několik podivných funkcí. Je mezi nimi například možnost zmrazit finanční prostředky účtu nebo upravit zůstatek bez použití transakce. Bohužel se zřejmě začíná potvrzovat řada obav kryptoměnových nadšenců. Státní digitální měna, podle nich, bude dávat větší finanční moc do rukou vlády.

Státní digitální měna zavání finančním otrokářstvím 

Pedro Magalhaes, zakladatel konzultační společnosti WEb3 Lora Labs, prozkoumal zdrojový kód brazilské digitální měny. Brazilské ministerstvo financí zveřejnilo kód na Githubu a řada lidí se tak rozhodla jej prozkoumat. Magalhaes se brazilské vlády na podivní funkce dotazoval, nepřišla ale žádná odpověď. Podle Magalhaese mají vlády tendenci na tyto věci příliš neregaovat tím spíše, pokud se na kód dotazuje nebankovní subjekt. Podle něj ale na Githubu proběhla diskuze nad tímto kódem a výsledek je zřejmý. Většina odborníků zmíněné funkce odsoudila. Nakonec to vypadá, že minimálně brazilská digitální měna obsahuje funkce, které mohou vést k finanční nadvládě nad obyvateli.

Foto: Midjourney

Možnost zmrazil a manipulovat zůstatky na účtech uživatelů údajně podléhá platné legislativě. V posledních letech se ale ukázalo, jak jsou státy s legislativou schopny nakládat. CBDC s touto funkcí je v Brazílii riskantním krokem, protože tamní obyvatelé již podobnou situaci zažili. Stalo se tak v 90. letech minulého století, kdy tehdejší prezident země zmrazil finance všem Brazilcům na 18 měsíců. Magalhaes pokládá za nutné o těchto objevech informovat veřejnost, protože je potřeba vědět o moci, kterou nad vašimi penězi může vláda mít. Ať už finální verze tyto funkce obsahovat bude či ne, brazilská vláda má rozhodně dostatečnou sílu na to, aby tuto digitální měnu prosadila, bez ohledu na veřejné mínění. 

Zdroj: Decrypt.co

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*