Ruský hacker získal téměř 200 milionů v kryptu prostřednictvím ransomwaru

btc
Foto: Pixabay.com

Americké Ministerstvo spravedlnosti obvinilo ruského občana z kryptoměnového podvodu ve formě ransomwaru zaměřeného na infrastrukturu Spojených států a další počítače po celém světě.. Hacker měl cílit na nejrůznější americké instituce, včetně nemocnic nebo policejních stanic. Jeho největší útoky proběhly v roce 2020 a hacker si během nich přišel na několik stovek milionů dolarů.

Obžaloba proti jednotlivci je spíše výjimkou

V tiskové zprávě ze 16. května uvádí Ministerstvo spravedlnosti, že je hacker Mikhail Pavlovich Matveev obviněn hned ze dvou trestných činů. Jeho útoky ve formě ransomwaru mířily na několik vládních institucí a další cíle po celých Spojených státech. Konkrétně se pak jedná například policejní stanice ve Washingtonu a New Jersey či nemocniční zařízení po celé zemi. Ruský hacker používal na internetu řadu přezdívek. Mezi ty nejčastější patřily například Wazawaka, m1x, Boriselcin nebo Uhodiransomwar. Historie útoků sahá až do roku 2020 a jeho ransomwary nakonec napadaly počítače po celém světě. Svými úspěch se následně chlubil na internetu.

Zdroj: KrebsonSecurity

Možná si vzpomenete na LockBit, Babuk nebo Hive, které zašifrovaly disk počítače a jako výkupné požadovaly kryptoměny. Údajně Matveev požadoval od státních agentur až 400 milionů dolarů. Nakonec během vydírání získal asi 200 milionů dolarů. Matveev měl údajně operovat z Ruska a napadat nejrůznější kritickou infrastrukturu po celém světě. Hacker samotný je poměrně kontroverzní postavou a rád zveřejňoval informace o svých útocích. Jeho chování bylo naprostým opakem hackerské anonymity, na které si všichni kyberzločinci na světě zakládají. Tento ruský hacker se rád vytahoval a předváděl a to se mu samozřejmě stalo osudným. Na internetu je totiž k dohledání jeho aktivita, ve které se útoky chlubí a důkazního materiálu bylo tedy dost. 

Zdroj: Beincrypto.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*