Sam Bankman-Fried odsouzen na 25 let za podvod FTX

Foto: Pixabay

Spoluzakladatel FTX, Sam Bankman-Fried, dostal rozsudek v podobě 300 měsíců (což odpovídá 25 letům) ve vězení za sedm obvinění ze spiknutí a podvodu souvisejících s kolapsem kryptoburzy, kterou sám založil. Soudce udělil trest 240 měsíců za čtyři obvinění a dalších 60 měsíců za dvě další. Bankman-Friedovi propadlo více než 11 miliard dolarů, včetně majetku, podle doporučení žalobců.

Soudce Lewis Kaplan udělil trest kratší než 40 až 50 let, které požadovala obžaloba, ale delší než šest a půl roku, které žádali Bankman-Friedovi právní zástupci. Trest byl výrazně nižší než maximální trest 110 let.

Během přezkumu procesu soudce uvedl, že Bankman-Fried byl vědom rizika, které FTX čelila, že peníze klientů nebyly jeho k dispozici, a že byl dobře obeznámen s tím, že jeho jednání bylo nekalé. Bankman-Fried své činy odůvodnil sázkou na očekávanou hodnotu a zvažováním rizik odhalení, což soudce označil za „hračku“.

Soudce Kaplan označil tvrzení obhajoby o vrácení peněz za spekulativní, když zjistil, že zákazníci FTX přišli o 8 miliard dolarů a že Bankman-Fried se pokusil manipulovat se svědky a křivě svědčil a vypovídal o pohřešovaných 8 miliardách dolarů.

Navzdory vzestupu hodnoty kryptoměn FTX nebo podílu společnosti AI Anthropic soudce Kaplan řekl, že „zloděj, který vyveze kořist do Las Vegas a úspěšně vsadí ukradené peníze, nemá nárok na slevu na rozsudek tím, že použije své výhry k úhradě části, kterou ukradl, když ho nakonec chytí.“

Zdroj: The Verge

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Karel Porezný 62 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*