The Merge

merge
Foto: Pixabay.com

The Merge (spojení, sloučení) nastalo 15. září 2022 a jedná se o jednu z nejdůležitějších událostí v historii Etherea. Tedy ne jenom jeho, ale obecně celého světa kryptoměn. Co to ale vlastně bylo a jaký má dopad? Právě na to se podíváme v rámci našeho dnešního článku.

Co je to The Merge?

Zjednodušeně řečeno byla The Merge událost, při které u Etherea došlo k přechodu ze schvalovacího mechanismu proof-of-work na mechanismus proof-of-stake. The Merge, česky „sloučení“, se událost nazývá proto, že došlo ke spojení dříve odděleného blockchainu s názvem Beacon chain v jeden systém. Hlavní pohnutkou za The Merge je především snížení energetické náročnosti Etherea a tedy také redukce jeho uhlíkové stopy.

V hlavní roli Beacon chain

Beacon chain byl do sítě Etherea implementován roku 2020 a jeho hlavním úkolem bylo až do září 2022 zajišťovat chod a logiku schvalovacího mechanismu proof-of-stake v rámci Etherea. Po opuštění mechaniky proof-of-work se Beacon chain stará o akceptaci transakcí, jejich organizace do bloků a následně také napojování do blockchainu pomocí konsensního mechanismu proof-of-stake, o který jsme vám v jednom z našich článků již představovali.

Co se po The Merge změnilo?

Nutno říci, že The Merge svůj hlavní účel splnilo, protože energetická náročnost Etherea klesla až o přibližně 99,95 %, což rozhodně není málo. Znamená to mimo jiné však také to, že Ethereum již nelze klasickým způsobem těžit a všem těžařům, kteří si pořídili drahý hardware právě kvůli druhé nejznámější kryptoměně, zbyly jen předražené přímotopy.

Od proof-of-stake systému se obecně očekává, že validátoři mají větší zájem na tom, aby měna prosperovala, protože do systému vkládají vlastní prostředky v dané měně a samozřejmě touží po tom, aby se jim zhodnocovaly. Pokud by se uchýlili k podvodu a obcházení pravidel, cena Ethera by s největší pravděpodobností šla rychle dolů. Mnozí však také namítají, že proof-of-stake je výrazně méně bezpečný než proof-of-work a že může snadněji dojít k jeho napadení. Který z těchto validačních systému je lepší však ukáže až čas.

Zdroj: ethereum.org

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*