Ukrajinská vláda objevila nelegální těžební farmu uvnitř státního podniku

Foto: Midjourney

Těžba kryptoměn není laciná záležitost a každý jistě ocení dobrou příležitost k využití levné energie. Někteří těžaři ale zacházejí do extrému a provozují těžební rigy v zaměstnání na účet firmy. Jednoho takového našel také ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování v podniku v západní oblasti Lvova. Podle policie těžební farmu provozovali dokonce manažeři pobočky státního podniku Lesy Ukrajiny. 

Manažeři využili příležitosti

Dva manažeři pobočky státních lesů využili svých pravomocí a postavili v opuštěné budově státního podniku poměrně velký těžební rig. Podle vyšetřování jejich farma vytěžila více než 108 tisíc dolarů a spotřebovala elektřinu v hodnotě přibližně 41 tisíc dolarů. Pro běžného těžaře by to byla skvělá bilance, těžební stroje na úkor veřejných financí ale nejsou dobrý nápad. Kromě obou manažerů na stavbě rigu spolupracoval také účetní dané pobočky a další zodpovědné osoby, které hrály klíčovou roli při založení těžební farmy. Podle vyšetřovatelů farma běžela přibližně rok a vytěžené kryptoměny chodily rozdělené rovným dílem na kryptoměnové peněženky zainteresovaných osob. Účty za elektřinu ale účetní platil z veřejných financí.

Místní orgány začaly s vyšetřováním poté, co bylo několikrát hlášeno přetížení regionální energetické sítě. Na pozemku, kde se opuštěná chata nachází, zabavili vyšetřovatelé počítače, notebooky, mobilní telefony, grafické karty, základní desky a další komponenty potřebné k těžbě kryptoměn. Celková hodnota vybavení těžební farmy sahá až k 81 000 dolarům. Všichni zúčastnění byli zatčení a organizátorům může hrozit až 8 let odnětí svobody. Ukrajina se totiž proti kryptokorupci snaží bojovat a minulý měsíc také představila řadu nových zákonů ohledně nelegálního těžení kryptoměn. V porovnání s Českou republikou jsou bohužel na Ukrajině s kryptoměnami a jejich regulací dále, než naše vláda. 

Zdroj: Cryptonews.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*