V roce 2009 nakoupil 5 tisíc bitcoinů a zapomněl na ně

Foto: Pixabay.com

V roce 2009 četl tehdy 25letý Kristoffer Koch z Norska článek o digitálních měnách a rozhodl se, že si jednu takovou koupí. Bez váhání investoval zhruba 550 korun do pěti tisíc bitcoinů, ale postupem času na tuto investici zapomněl.

„V těchto dobách byly ponožky z alpaky jedinou koupitelnou věcí, takže jsem pokračoval ve svém životě a opustil myšlenky na obchodování s kryptoměnami. Místo toho jsem se zaměřil na získání stabilního příjmu,“ vzpomíná Koch.

O čtyři roky později začala cena bitcoinů stoupat a najednou měla Kochova investice hodnotu přibližně 19,5 milionu korun. „Nikdy by mě nenapadlo, že bitcoin tak výrazně získá na hodnotě. Je to bizarní, ty psychologické hry, které nás vedou přisuzovat hodnotu něčemu, co ji nemá samo o sobě,“ říká.

Kristoffer Koch se rozhodl využít svého neočekávaného bohatství a investovat peníze získané díky bitcoinům. I když mu chvíli trvalo, než si vzpomněl na heslo k virtuální peněžence, nakonec všechno vyšlo. Koch si za část svých bitcoinů zakoupil luxusní byt v Oslu a zbytek kryptoměny si pohlídal.

Zdroj: Unilad.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Karel Porezný 62 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

23 komentářů

  1. Problém je v tom, že Bitcoin je obyčejné Ponziho schema. Aby jeden vydělal, musí druhý prodělat. Prodělat dokonce musí víc, než druhý vydělá, protože generování Bitcoinů stojí energii/peníze. Není to jako akcie, za kterými stojí společnost, která generuje zisk. Podobně jako u kdysi běžící hry „letadlo“ na tom vydělají nejvíc ti, kteří jsou na samém počátku. Ti, kteří se přidají později, možná vyváznou bez ztráty a ve chvíli, kdy se nepodaří přesvědčit dalšího „hráče“, aby si Bitcoin koupil, bude jeho hodnota nula. Pouze se zatím neví, jestli je ta hra uprostřed, nebo na konci. Na počátku již rozhodně není.

    • Je vidět, že o Bitcoinu nevíte buď vůbec nic, nebo maximálně to, co psali důchodci v komentářích pod podobnými seznam zprávami. Doporučuji se vzdělat. Rozhodně se nejedná o ponziho schéma. Hodnota bitcoinu je podložena nejen výpočetní silou využívanou ke kontrolám transakcí ale také jeho omezeným počtem. Jakmile bude dotěžen, jeho hodnota dále raketově poroste tím, že se bude snižovat jeho množství v oběhu a nikdo nikdy nebude moct „dotisknout“ další jako u tradiční měny. Jednoduché, efektivní ale pro mnohé, zdá se, nepochopitelné. A to je vlastně dobře 🙂

      • Zásadní otázku jste si ale nepoložil. K čemu je BTC dobrý? Na mezinárodní transakce? Je dost alternativních cest, jak převádět měny levněji. Na uchování hodnoty? Máme tu zlato, drahokamy, sbírky umění… Je zárukou ceny omezené množství? Rozhodně ne. Je tu spousta vzácných věcí, které mají nízkou hodnotu. Hodnota často vzniká popularitou. BTC je teď populární, ale co bude za 10 let? Nenahradí jej lepší kryptoměna? Přeji příjemnou zábavu s BTC.

        • Je třeba dobrý k tomu když na Vás zaútočí ruskej fašoun tak můžete utéct s 12ti slovy a kdekoli si alespoň část svého majetku obnovit. Se zlatem Vás okradou a zabijí na první křižovatce. Když vidím ty inflační měny, které míří k platební nesvobodě formou CBDC tak BTC bude jednou král. A když ne tak na tom aspoň vyděláme 🙂

  2. Přesně tak to vidím také – Ponziho nápad se stále dokola opakuje, jen se vždy jinak jmenuje a úspěšnost je stale v touze líných a hloupých lidí uvěřit v bezpracné zbohatnutí.

    • Bitcoin nemůže být Ponzi, protože:
      1.) je decentralizovaný,
      2.) je transparentní (blockchain),
      3.) není založen na rekrutování nových účastníků,
      4.) negarantuje výnosy,
      5.) není to investiční program.
      Takže logicky nemůže jít o žádnou replikaci Ponziho nápadu. Bitcoin ukázal nějaké nové technologie – k tomu byl určitě užitečný. Jestli ale on sám o sobě má perspektivu, tak to ukáže čas.

  3. Vůbec bych se s těmito nesmysly nezahazoval, hodnotil bych bitcoin apod. podle spotřeby energie jako energetický štítek z budov, no a jelikož kryptoměna nemá žádnou oporu v realitě, tak je od začátku v mínusu a tak bych ji i ocenil, jen fakturou za elektřinu a ještě pořádně zdaněnou jako hazard a bylo by po všem, bublina by okamžitě splaskla. Stejně bych zatočil i se lhaním kolem životní prostředí drancujících elektroaut a klimatických odpustků firem (uhlíkové ktedity), jen si kupují čisté svědomí šmejdi největší, s tímhle materiálem klimatu fakt nepomůžeme, jen se jím všichni ohánějí a nedělají vůbec nic, spíš škodí dál.

  4. Jasný….BTC je ponzi a virtuální nic co žere elektřinu…..zlato je podvod protože negerenuje zisk, internet nemá hodnotu protože je si na něj nejde sáhnout….vánoční osvětlení celosvětově sežere hodně proudu a to sere Muslimy 🙂

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*