Vyplatí se těžba kryptoměn?

krypto
Foto: Pixabay.com

Jak jsme si již vysvětlili v článku věnovaném těžbě kryptoměn jako takové, těžba je velmi zjednodušeně potvrzování transakcí uskutečněných pomocí dané kryptoměny. Za toto potvrzování obdrží těžař, kterému se povede objevit správný hash jako prvnímu, odměnu v podobě nově vzniklých „mincí“ dané kryptoměny. Vyplatí se však v dnešní době kryptoměny těžit? Právě na to se v dnešním článku podíváme.

Bez výkonného vybavení se do těžby ani nepouštějte

Proces těžby kryptoměn je sám o sobě velice náročný na výkon procesu, který se snaží najít správné nonce a pomocí něj poté sestavit hash, jenž odpovídá aktuálně nastaveným limitům. V tomto podání to nemusí znít až tak složitě, zátěž vašeho stroje je však ohromná. Výkonnějšímu domácímu set-upu by vytěžení například Bitcoinu v dnešních podmínkách trvalo klidně i desítky let. U jiných kryptoměn s menší náročností může být těžba na hardware sice méně náročná, avšak nikdy netušíte, zda kryptoměna získá skutečnou hodnotu.

Pro těžbu kryptoměny se z důvodu vysoké náročnosti využívá speciálně upravený ASIC hardware (Application Specific Integrated Circuit – v češtině Zákaznický integrovaný obvod). Ten je speciálně upraven pro využití na konkrétní aplikaci, kterou je v tomto případě těžba kryptoměny. Pořizovací cena rigu s tímto hardwarem se však šplhá do stovek tisíc, nelze jej využít na nic jiného a v podstatě nikdy nevíte, zda vytouženou odměnu v podobě mincí s kryptoměnou získáte.

Mohlo by vás také zajímat: Jak danit kryptoměny v roce 2023?

Těžit nebo netěžit?

Uvážíte-li vysokou pořizovací cenu specializovaného hardwaru, stále se zvyšující ceny energií, vysokou konkurenci především ve východních zemích a proměnlivost ceny kryptoměn, nutno říci, že v tuto chvíli se těžbakryptoměn zkrátka nevyplatí. Daleko jistějším a výdělečnějším způsobem je koupě kryptoměn na burze nebo ve směnárnách coby investičního aktiva. Ve výsledku vás to může přijít dokonce na míň peněz než jejich těžba.

Zdroj: coinbase.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*