Zloději si odnesli stovky počítačů na těžbu bitcoinů

Foto: Starryai

Zloději provedli velkou krádež na Islandu, kde odcizili přibližně 600 počítačů určených pro těžbu bitcoinů a dalších kryptoměn z datových center. Tuto sérii krádeží označila islandská policie za největší, kterou kdy na ostrově zaznamenala.

V souvislosti s případem, nazvaným místními médii „Velká bitcoinová loupež“, bylo zatčeno 11 osob, včetně jednoho člena ochranky. Odcizené výkonné počítače zatím zůstávají nedohledány a jejich odhadovaná hodnota se pohybuje kolem téměř dvou milionů USD (45,6 milionu Kč).

Při využití ukradených zařízení pro původní účel, tj. těžbu nových bitcoinů, by mohli pachatelé získat značný zisk v kryptoměně, která je prakticky nevysledovatelná.

Policejní komisař Ólafur Helgi Kjartansson komentoval událost slovy: „Je to velká krádež o rozsahu, který jsme nikdy předtím neviděli.“ Podle něj vše naznačuje, že zločin byl proveden s vysokou úrovní organizace.

Policie informovala, že se jednalo o celkem čtyři vloupání, z nichž tři proběhla v prosinci a jedno v lednu 2018. Úřady se rozhodly nezveřejnit informace o krádežích dříve s nadějí, že zloděje podaří se vystopovat.

Těžba nových bitcoinů vyžaduje značné množství elektrické energie a Island nabízí levnou energii z obnovitelných zdrojů. Tato situace přivedla na ostrov v posledních měsících mnoho zájemců o těžbu, což se stalo novodobou zlatou horečkou.

Zdroje policie momentálně monitorují spotřebu elektřiny po celém ostrově ve snaze lokalizovat ukradené počítače. Vysoká spotřeba by mohla odhalit ilegální „bitcoinový důl“, což je nyní hlavním sledovaným směrem, jak informovala agentura AP.

Zdroj: AP News

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Karel Porezný 72 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*