Americký doktor si na darknetu objednal vraždu své přítelkyně a zaplatil za ni Bitcoinem

foto: OpenArt.ai

James Wan, čtyřiapadesátiletý doktor z amerického státu Georgia, se před soudem přiznal, že si na darknetu objednal vraždu své přítelkyně a zaplatil za ni Bitcoinem. Wan se domníval, že použití Bitcoinu mu poskytne anonymitu a ochrání ho před případným zadržením a odsouzením.

Podle plánu doktora měla vražda vypadat jako náhoda související s krádeží auta. Wan čeká na rozsudek, který by měl být vydán v lednu 2024.

Wan začal hledat nájemného vraha na darknetu v dubnu roku 2022. Poskytl spoustu údajů o své přítelkyni včetně jejího Facebook profilu a popisu jejího auta. Za vraždu měl zaplatit přibližně 24 tisíc dolarů, což je v přepočtu kolem 561 000 korun.

FBI překazila vraždu, zajistila bezpečnost zamýšlené oběti a získala přiznání od Wana. Následně ho obvinila. Wan se překvapivě ihned přiznal, že provedl platby v Bitcoinu a denně sledoval stav své “objednávky” na darknetu.

Tento případ není ojedinělý. Kristy Lynn Felkins ze státu Nevada přiznala v březnu tohoto roku svou vinu v podobném případu jako součást dohody s cílem vyhnout se soudu. Chtěla nechat zabít svého manžela, aby získala po jeho smrti životní pojistku.

Co je na těchto případech zajímavého je zejména skutečnost, že stránky na darknetu které slouží k podobným účelům jsou často podvodné a slouží jen k jednoduchému výběru peněz v kryptoměnách od naivních lidí.

Za zmínku stojí i fakt, že Bitcoin není 100% anonymní. Všechny transakce jsou dohledatelné. Existují sice způsoby, jak anonymity dosáhnout, např. využitím “mixérů”, to nic ale nemění na tom, že oficiální složky vyvíjí značné úsilí, aby platby dohledaly a podobným incidentům zabránily.

Zdroje: decrypt.co, theguardian.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*