Applu se nelíbí zapovací tlačítka v aplikaci Damus. Údajně porušují podmínky App Store

Foto: Midjourney

Před pár týdny se poprvé objevila zpráva o tom, že Applu se nelíbí aplikace umožňující bitcoinové platby (zapování) v aplikacích protokolu Nostr. Apple toto odměňování uživatelů považuje za ekvivalent prodeje digitálního obsahu, což porušuje podmínky Apple App Storu. Jednou z těchto aplikací je například Damus, který byl na porušování podmínek upozorněn jako první.

Applu se nelíbí příspěvky ve formě satoshi

Nostr je decentralizovaný protokol a jeho zajímavou funkcí je odměňování příspěvku uživatelů pomocí Lightning Network plateb. Aplikace Damus byla spuštěna na začátku tohoto roku a 13. června hrozilo, že ji Apple odstraní z App Storu. Problém byly právě zapovací tlačítka u příspěvků. Tvůrce aplikace se pokusil vyjít Applu vstříc a navrhl odstranění tlačítek u příspěvku s tím, že tlačítko na podporu tvůrce přímo na jeho profilu zůstane. Apple však nebyl spokojen ani s tímto řešením. K problému se vyjádřil také původní tvůrce Twitteru a známý bitcoiner Jack Dorsey. Ten uvedl, že má obavy o přijetí bitcoinu a ztížení vývoje globálního platebního protokolu na internetu, v důsledku podobných kroků ze stran velkých společností. 

Problém Apple samozřejmě vidí v tom, že tyto platby probíhají mimo jejich systém Apple Pay a nemohou si tedy vzít svá procenta. Tato centralizace moci nad aplikacemi je také jedním z problémů, se kterými se dnešní internetový svět potýká. Přestože je Nostr decentralizovanou sítí bez vlastníka, její provozování na mobilních telefonech je závislé na rozhodnutí jedné jediné firmy. Pokud by se Apple rozhodl odstranit všechny Nostr klienty z telefonů, přišla by tato síť jistě o řadu uživatelů. Naštěstí je možné k Nostru přistupovat také prostřednictvím prohlížeče. Zatímco Damus bojoval o své místo v App Storu, další vývojáři rychle přišli s řešením. Vyzkoušet tak můžete Zapple Pay, který si propojíte s Lightning Network peněženkou a Nostr účtem. Zapple Pay pak bude zasílat příspěvku na základě smajlíků a hlavně úplně mimo aplikaci Damus. 

Zdroj: Cryptonews.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*