Chtěli popravit bitcoinového investora

Foto: Starryai

Bitcoinový investor Chad Elwartowski a jeho partnerka Supranee Thepdetová se ocitli v těžkostech poté, co thajské námořnictvo obvinilo tuto dvojici z výstavby plovoucího domu, známého jako „seastead“, ve vodách, které jsou 12 námořních mil (přibližně 22 km) od thajského pobřeží. Thajská vláda tvrdí, že tímto krokem narušili suverenitu státu, a hrozí jim dokonce trestem smrti.

Obchodníci s kryptoměnami v současnosti prý hledají způsoby, jak si vytvářet vlastní „mikronárody“ mimo území států, využívajíce mezery v mezinárodním právu. Tyto mořské domy jsou navrženy pro trvalé bydlení mimo jurisdikci jakéhokoliv státu a představují sen pro mnohé liberály, kteří touží po životě nezávislém a soběstačném.

Chad Elwartowski, jeden z prvních investorů do bitcoinu, zakoupil svůj seastead za přibližně 3,5 milionu korun. Thajské námořnictvo ho však obvinilo, že postavil svůj plovoucí dům v thajských vodách, čímž porušil suverenitu země. Policejní plukovník Nikorn uvedl: „Námořníci objevili betonový objekt plující na moři, ale nikdo v něm nebyl. Z tohoto důvodu bylo vzneseno obvinění podle článku 119.“

Chad a Supranee tvrdí, že thajská vláda nyní usiluje o trest smrti, a proto se skrývají. Zároveň argumentují tím, že jejich dům je umístěn 13 námořních mil (24 km) od thajského pobřeží, což znamená, že se nachází v mezinárodních vodách.

I přesto, že stavba není pod žádnou vládní jurisdikcí, spadá do thajské ekonomické zóny. Elwartowski poznamenal: „Mám rád myšlenku, že si můžete vybrat, kde postavíte svůj dům. Pokud vám vadí něco ve vaší komunitě, jednoduše odplujete jinam.“

Zdroj: The Daily Beast

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*