Co je to fiat měna?

fiat
Foto: Pixabay.com

I když se tento článek kryptoměn jako takových úplně netýká, rozhodně je na ně úzce napojen. Na pojem fiat měna či fiat peníze totiž narazíte prakticky u každé krypto burzy, peněženky či směnárny. Co si pod ním ale představit a jaký je rozdíl mezi FIAT měnou a kryptoměnou? To se dozvíte na následujících řádcích.

Fiat má každý v peněžence

Definice fiat měny či peněz je naprosto jednoduchá: z právnického hlediska se jedná o měnu s nuceným oběhem, jež byla vytvořena státem a její základy jsou pevně ukotveny v zákoně. Samotné slovo fiat v angličtině přeneseně znamená rozkaz, ale jeho původ leží v latině, kdy doslova znamená „staniž se“.

Fiat měnou se rozumí všechny peníze, jež jsou vydávány zákonnou mocí daného státu. Jejich správa spadá pod centrální instituci, která zajišťuje jejich tisk (ražbu), ovlivňuje jejich hodnotu pomocí zákonných opatření a zajišťuje kurzy pro směnu jedné měny za druhou.

Rozdíl mezi fiat měnou a kryptoměnou

Základní rozdíl mezi fiat měnou a kryptoměnou spočívá v decentralizaci kryptoměny. Tu totiž nespravuje jediný orgán, který by mohl jakkoli zasahovat do její hodnoty. Další odlišností je také fakt, že většina kryptoměn má předem dané množství, které bude emitováno. Vlády naproti tomu teoreticky nejsou při výrobě peněz ničím omezeny.

Kryptoměny však ve většině zemí světa nejsou uznávány jako platidlo uznávány a platit s nimi jde jen opravdu velice omezeně a na předem určených místech. Jejich nevýhodou je také vysoká volatilita, která se může měnit prakticky ze dne na den.

Pokud bychom nezvažovali pouze ekonomické rozdíly, pak samozřejmě lze zmínit také fakt, že u kryptoměn nevzniká žádná jejich fyzická forma. Kryptoměny tak držíte pouze pomocí svých krypto účtů a peněženek v digitální formě, ale nejspíše se nikdy nestane k tomu, že byste je skutečně nosili po kapsách.

Zdroj: wikipedia.org

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*