Inscriptions a BRC-20 tokeny zahlcují mempool nepotvrzenými transakcemi

Foto: Midjourney

Nová funkce umožňující vytvářet NFT a BRC-20 tokeny na bitcoinu dlouhodobě zaplňuje mempool. Aktuálně je v mempoolu přes 370 000 nepotvrzených transakcí, z nichž některé čekají na vyřízení už od dubna tohoto roku. Tyto čekající transakce samozřejmě nutí uživatele bitcoinu nabízet vyšší poplatky za transakci. V opačném případě by jejich transakce mohla skončit mezi tisíci nevyřízených požadavků.

Přeplněný mempool

Informace doplnil také on-chain analytik Willy Woo, který tvrdí, že je mempool nejpřetíženější od chvíle, kdy tuto metriku pozorují. James Check, vedoucí analytik společnosti Glassnode, na začátku týdne napsal na X, že za přetížení mohou Inscriptions ve spojení s Ordinals. Ty umožňují vytvářet BRC-20 tokeny a NFT na bitcoinovém blockchainu a už od spuštění mohou za poptávku velkého prostoru v blockchainu. Umožňují totiž do blockchainu zapsat obrázky, texty nebo dokonce zvukové či video soubory. To vše přispívá k mnoha nevyřízeným transakcím a také vysokým poplatkům. Ty jsou sice o něco nižší než při spuštění Ordinals, od května je ale v mempoolu velký počet nevyřízených transakcí, které se těžařům nedaří odbavit. Průměrný poplatek se aktuálně pohybuje mezi 10 – 20 sat/vB. 

James Check upozorňuje ve svém vláknu na X také na další příčiny velkého množství čekajících transakcí. Jedná se zejména o vysoký nárůst nových adres, počet uskutečněných transakcí a vyššímu počtu UTXOs, ze kterých se transakce skládají. To vše přispívá k velkému počtu nepotvrzených transakcí. Speciálně textové Inscriptions představují aktuálně 50 – 60 % z těchto potvrzených transakcí. Check ale dodává, že 80 % obsahu každého bloku jsou klasické monetární transakce. Z toho vyplývá, že šílenství okolo NFT na bitcoinu sice polevilo, vystřídal ho ale velký zájem o bitcoin. Jak ustupovala vlna NFT, postupně se navyšoval počet nových adres, UTXOs i transakcí a mempool zůstal zaplněný. Naštěstí už máme spolehlivou a rychlou druhou vrstvu s názvem Lightning Network, která dokáže odbavit transakce rychle a levně.

Zdroj: Decrypto.to

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*