Investovat do zlata je z dlouhodobého hlediska nesmysl, kryptoměny jsou mnohem lepší alternativou

Foto: gencraft

Ačkoliv je těžba minerálů ve vesmíru otázkou možná i několika desetiletí, měli bychom si uvědomit, že zlata je ve vesmíru obrovské množství, což může vést ke kolapsu cen vzácného materiálu. Naproti tomu například nejstarší a největší kryptoměna Bitcoin je deflační, má skutečně omezené množství a je navržena tak, aby v průběhu její těžby byla dostatečně stimulována poptávka.

Jak vzniklo zlato?

Zlato, stejně jako jiné prvky, vzniklo skrze proces nazývaný nukleosyntéza. Jednoduše řečeno, vytvořilo se díky intenzivnímu teplu a tlaku uvnitř hvězd.

V jádru hvězdy dosahují teploty a tlaky neuvěřitelně vysokých hodnot. Toto extrémní prostředí způsobuje proces nazývaný jaderná fúze. Při jaderné fúzi se lehčí prvky, jako je vodík a helium, spojují a vytvářejí těžší prvky.

Zlato je poměrně těžké a vytváří se v pozdějších fázích života hvězdy. Když hvězda spotřebuje většinu svého vodíkového paliva, začne slučovat helium do těžších prvků, jako jsou uhlík a kyslík. Ty se mohou dále slučovat a vytvářet ještě těžší prvky, včetně zlata.

Zlato vytvořené v jádru hvězdy se uvolní do vesmíru, když hvězda nakonec exploduje v jevu známém jako supernova. Tato exploze rozptýlí tyto prvky do vesmíru.

Suroviny ze supernovy, které obsahují zlato a další prvky, mohou být součástí nových hvězd a planetárních systémů. Když se planety, jako Země, tvoří z těchto surovin, obsahují stopy těchto těžkých prvků, včetně zlata.

Je v naší sluneční soustavě větší ložisko zlata?

Asteroid 16 Psyche, nacházející se mezi Marsem a Jupiterem, obsahuje podle odhadů více než 700 trilionů dolarů ve zlatě a dalších drahých kovech. Tato hodnota je spekulativní, protože je založena na současných tržních cenách na Zemi.

NASA vyslala bezpilotní vesmírnou loď k průzkumu tohoto asteroidu v rámci své mise s označením Psyche 13. října 2023.

Navzdory obrovskému obsahu kovů zatím neexistují žádné plány na těžbu asteroidu 16 Psyche, především kvůli jeho vzdálenosti a nákladům. Přesto je význam mise Psyche pro planetární vědu a potenciální průmysl těžby asteroidů zásadní.

Ačkoliv je těžba zlata a jiných drahých kovů ve vesmíru vzdálená možná i několik desetiletí, neboť potřebná věda a technologie jsou stále ve vývoji, neměli bychom ignorovat co by to znamenalo pro trh se zlatem.

Navíc některé společnosti, jako jsou Planetary Resources a AstroForge, již pracují na plánech těžby.

Jsou kryptoměny vhodnější alternativou jak zhodnotit finance?

Kryptoměny se postupně stávají záležitostí, která mnohonásobně přesahuje původní komunitu nadšenců, převážně z řad IT odborníků. Se schválením žádostí o vytvoření Bitcoin ETF v USA dojde k vytvoření zájmu mezi institucionálními investory, kteří nechtějí “držet” Bitcoin, ale chtějí do něj investovat. Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, Bitcoin je výrazně deflační a byl navržen jako ideální forma peněz, díky omezenému množství, dělitelnosti, snadné dostupnosti, decentralizaci, nízkým transakčním poplatkům a rychlosti (počítám s využíváním L2 řešení známým jako “Lightning network”, které má teoreticky rychlost až v milionech transakcí za sekundu).

Ať už je váš investiční cíl jakýkoliv, pokud investujete v dlouhodobém horizontu, měli byste vzít v úvahu dopad těžby zlata ve vesmíru na jeho cenu. V případě Bitcoinu máte (prakticky) jistotu, že v roce 2140 se vytěží poslední. Tento odhad je založen na návrhu protokolu a procesu halvingu, který probíhá přibližně každé čtyři roky.

Zdroje: garfieldrefining.com, usmoneyreserve.com, space.com, nasa.gov

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

2 komentáře

  1. Hlavně taky napište jak dopadl šéf FTX dostal 115 let vězení. Věřím že i vy byste měl za propagaci kryptoměn problémy. Ale žijeme v Česku a vaše články jen podněcují důvěřivé rádobyinvestory vkládat peníze do kryptoměn. Jednou se i Vy dočkáte hromadné žaloby od podvedených vkladatelů. BTC je dnes ještě „slavný“ ale to byla i FTX.

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*