Jak probíhá bitcoinová transakce? Vysvětlení pro lajky

Foto: Pixabay.com

Bitcoinová síť je decentralizovaná, což znamená, že transakce jsou ověřovány a zaznamenávány pomocí distribuovaného systému počítačů po celém světě. Každý uživatel, který vlastní bitcoin, má svůj vlastní digitální bitcoinový peněženku, která obsahuje jejich soukromý klíč pro odesílání a manipulaci bitcoiny.

Bitcoin ověřuje transakce pomocí Proof-of-Work

Transakce v bitcoinové síti jsou ověřovány pomocí matematického algoritmu známého jako Proof-of-Work. Tento proces ověřování transakcí a začlenění do blockchainu je prováděn bitcoinovými těžaři, kteří používají své výpočetní zdroje k řešení složitých matematických problémů. Tento proces je znám jako těžba bitcoinů. Každá transakce v bitcoinové síti je zaznamenána v blockchainu, který je veřejně přístupný a transparentní. Blockchain je neustále aktualizován a všichni uživatelé bitcoinu mají přístup k jeho kompletní historii transakcí. Transakce jsou odesílány z jedné peněženky do druhé pomocí bitcoinových adres. Tyto adresy jsou řetězce číslic a písmen, které jsou unikátní pro každou peněženku. Při odesílání bitcoinů je třeba zadat cílovou adresu, částku bitcoinů k odeslání a poplatek za transakci.

Foto: Pixabay.com

Poplatky jsou nutné k tomu, aby těžaři byli motivováni k ověřování transakcí a zahrnutí do blockchainu. Čím vyšší poplatek uživatel zaplatí, tím rychleji bude transakce zpracována. Poplatky jsou obvykle vyšší, pokud je síť přetížená a je více transakcí, které čekají na ověření. Poté, co je transakce ověřena a zahrnuta do blockchainu, je již nevratná. To znamená, že není možné vrátit transakci zpět nebo ji zrušit. Proto je důležité být opatrný při zadávání adres a částek bitcoinů při odesílání transakcí v bitcoinové síti. Celkově lze říci, že bitcoinová síť je relativně složitá a vyžaduje určitou technickou znalost, aby byla plně pochopena. Toto je jen základní popis fungování bitcoinových transakcí.

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*