Jak se Sam Bankman-Fried brání obvinění z jednoho z největších finančních podvodů v historii USA?

Foto: Inc

Sam „SBF“ Bankman-Fried vypovídá ve svém soudním procesu v New Yorku, kde popírá jakékoli nezákonné jednání spojené s jeho burzou FTX a market makerem Alameda Research, ale uznává, že udělal „velké chyby“ během jejich rychlé expanze.

Výpověď obžalovaného bývalého šéfa FTX začala 27. října, a zdá se, že byl lépe připraven, když čelil porotě ve srovnání s předchozím slyšením bez porotců.

Podle obžaloby SBF ukradl nejméně 10 miliard dolarů od tisíců investorů burzy FTX, aby mohl financovat své aktivity jako dary politikům a nákupy luxusních sídel. Jedná se o jeden z největších finančních podvodů v historii USA.

SBF by mohl čelit až 115 letům ve vězení, pokud by byl shledán vinným ze všech obvinění z podvodu a spiknutí.

SBF popřel, že by řídil své nejbližší zaměstnance, aby v roce 2021 poskytovali finanční dary politikům, přestože Singh věnoval 8 milionů dolarů a Salame daroval 10 milionů dolarů politikům prostřednictvím půjček od Alameda Research. Více než 40 procent ze 118 členů kongresu získalo během dvou let finanční podporu od vedení a zaměstnanců FTX. SBF uvedl, že politické příspěvky byly prováděny z vlastních fondů burzy.

SBF poskytl podrobnosti o roli Alameda Resesarch jako platebního poskytovatele, poskytovatele likvidity a klienta FTX, včetně krytí ztrát zákazníků v případě selhání tzv. rizikového motoru, sady automatických pravidel navržených k redukci rizika na klientských účtech.

Alameda poskytla burze FTX úvěr, který rostl během “býčího trhu”.

SBF diskutoval o hedging strategiích s Caroline Ellison (ex-CEO Alameda Research) v letech 2021 a 2022 s cílem ochránit obchodní platformu před možným poklesem na trhu, ale tyto strategie nebyly nikdy realizovány.

Alameda utrpěla ztráty v důsledku kolapsu ekosystému Terra a poklesu cen kryptoměn.

Podmínky použití FTX zahrnují ustanovení, podle kterého by burza sdílela ztráty mezi zákazníky. Právní zástupci SBF toho v soudním procesu využívají k obhajobě. Podle nich zákazníci FTX rizika znali.

Očekává se, že obrana ukončí výslech SBF 30. října, následovat bude křížový výslech a závěrečné argumenty obou stran.

Zdroj: cointelegraph.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*