Kvůli milostným podvodům musí nyní zaplatit 3,5 milionu dolarů

Foto: Starryai

Liberální aktivista a moderátor rozhlasové show z New Hampshire, který byl usvědčen z používání bitcoinů k praní desítek milionů dolarů z výnosů z milostných podvodů a podvodů, dostal příkaz zaplatit více než 3,5 milionu dolarů 29 převážně starším obětem. V úterý to uvedli státní zástupci.

Ian Freeman také dostal od soudce příkaz, aby propadl další jeho majetek. Freeman používal k podvodům převážně kryptoměnu bitcoin. Aktiva zahrnovala asi 5,24 bitcoinů v současné době oceněné na více než 258 000 dolarů a asi 1,1 milionu dolarů v americké měně, uvádí okresní soud v New Hampshire.

Freeman, který dlouho propagoval bitcoin jako alternativu k americkému dolaru, byl v říjnu odsouzen k osmi letům federálního vězení za svou roli v podvodném spiknutí jako součást skupiny nazvané „Crypto Six “. Dostal také pokutu 40 000 dolarů.

Žalobci, kteří jeho činy nazvali „nejhorším druhem zločinu“, uvedli, že pral výnosy z podvodů výměnou dolarů za oblíbenou kryptoměnu a účtoval si přitom „přemrštěné poplatky“. Freeman vydělal více než 1 milion dolarů prostřednictvím svého podnikání, které nezaregistroval, jak je zákonem požadováno u Financial Crimes Enforcement Network, uvedli žalobci.

„Podnikání Iana Freemana v oblasti praní špinavých peněz způsobilo mnoha zranitelným lidem zbytečná muka,“ uvedla americká zástupkyně okresu New Hampshire Jane Youngová v prohlášení k nařízení amerického okresního soudce Josepha Laplanteho. “Nic nikdy neodstraní bolest, kterou způsobil těmto obětem.“

“Freeman a jeho spoluspiklenci otevřeli a provozovali účty ve finančních institucích pod jmény různých církví včetně Shire Free Church, Church of the Invisible Hand, Crypto Church of New Hampshire a NH Peace Church,” uvedla Youngova kancelář v prohlášení.

„Freeman nařídil zákazníkům bitcoinů, kteří byli často oběťmi podvodů, aby lhali finančním institucím a popisovali své vklady jako církevní dary. Od roku 2016 do roku 2019 neplatil žádné daně a zatajil své příjmy od úřadu Internal Revenue Service,“ uvedl úřad.

Zdroj: CNBC

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Karel Porezný 62 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*