Neidentifikovaný hacker připravil ruské bezpečnostní služby o jejich bitcoiny, které nyní vlastní Kyjev

Foto: Midjourney


Digitální peněženky, které byly prolomeny hackrem, náležely Vojenské zpravodajské službě (GRU), Službě vnější rozvědky (SVR) a Federální bezpečnostní službě (FSB). Existuje možnost, že se hacker infiltroval do jejich týmů nebo byl součástí těchto organizací.

Podle informací od ukrajinského serveru The New Voice of Ukraine získal hacker přístup k bitcoinům, které patřily ruským bezpečnostním službám. Společnost Chainalysis, specializující se na sledování kryptoměn a úzce spolupracující s americkou vládou, tvrdí, že hacker využil funkci dokumentování transakcí v blockchainu k provedení útoků.

Tímto způsobem bylo možné identifikovat téměř tisíc digitálních penězenek spojených s GRU, SVR a FSB.

Chainalysis analytici předpokládají, že hacker mohl proniknout do ruského hackerského týmu nebo byl dokonce dříve jeho členem. Tímto způsobem získal kontrolu nad kryptoměnami „zevnitř“.

První útok na ruské kryptoměny proběhl krátce před začátkem invaze na Ukrajinu v roce 2022. Hacker původně ničil získané bitcoiny, což mělo hodnotu přibližně 300 tisíc dolarů. Při prvním útoku zanechal v digitálním prostoru zprávu, ve které tvrdil, že tyto peněženky byly používány ruskými speciálními službami k financování kybernetických útoků.

I když není jasné, jak moc jsou tato tvrzení pravdivá, západní experti považují za velmi pravděpodobné, že Rusko využívá hackery k oslabení svých protivníků. Chainalysis však potvrdila útočníkovo tvrzení jen částečně.

Hacker se původně snažil šířit svou zprávu tím, že spaloval bitcoiny v hodnotě stovek tisíc dolarů. Tato odhodlanost posiluje pravděpodobnost, že jeho informace jsou přesné, tvrdí analytici Chainalysis.

V průběhu války na Ukrajině však hackr změnil strategii. Od prvních dnů invaze začal převádět bitcoiny z ruských digitálních penězenek na účty ukrajinské vlády, která je nyní využívá na nákup vojenské techniky.

Zdroj: The New Voice of ukraine

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*