Od roku 2012 bylo z kryptoměnového průmyslu ukradeno 30 miliard dolarů

Foto: Midjourney

Podle zprávy společnost SlowMist bylo z kryptoměnového průmyslu od roku 2012 ukradeno 30 miliard dolarů v 1 101 zdokumentovaných případech. SlowMist se zabývá bezpečností blockchainových projektů a sbírá data o dění v síti. Podle zprávy jsou nejčastějšími formami útoků smart kontrakty.

Podvodné smart kontrakty vedou žebříček

Zprávy ze 7. července prozrazuje, že nejvíce útoků proběhlo prostřednictvím podvodných smart kontraktů. Ty jsou dlouhodobě největším strašákem nezkušených uživatelů, kteří se snaží získat tokeny zdarma. Namísto toho ale potvrdí podvodný smart kontrakt a přijdou o všechny prostředky. Na druhém místě jsou rug pully, tedy projekty, na které vývojáři vyberou peníze a pak zmizí i s prostředky investorů. Projekty tohoto typu jsou poměrně časté především na Ethereovém blockchainu. Další v pořadí je oblíbená praktika podvodníků zvaná flash loan attack. V tomto případě podvodník zmanipuluje cenu tokenů na DeFi půjčovací platformě a daný protokol vykrade. 

Mezi méně časté druhy podvodů patří také získání soukromých klíčů uživatelů. Ty podvodníci získávají nejčastěji na základě phishingových útoků, kdy přesvědčí svou oběť, že se jí někdo snaží ukrást kryptoměny a manipulují ji k zadání seedu. Takový podvod se objevil nedávno ve spojení s hardwarovou peněženkou Trezor. Z celkových 1 101 případů se ve 116 z nich jednalo o útok na burzy, 217 útoků proběhlo v ekosystému Etherea, 162 útoků na BNB Smart Chainu, 119 útoků v ekosystému EOS a 85 útoků proběhlo ve spojení s NFT. Největší ztráty jsou zaznamenány prostřednictvím útoků na burzy, kdy během poslední dekády podvodníci ukradli přes 10 miliard dolarů. Největší zásluhu na tomto čísle má Mt.Gox a krádež velké části prostředků této burzy. V posledních letech se útoky na burzy snižují, protože naprostá většina z nich přijala razantní bezpečnostní opatření. 

Zdroj: Cointelegraph.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*