Pizza Day: dvě pizzy za 10 tisíc bitcoinů

pizza
Foto: Pexels.com

Den 22. května 2010 se stal významným mezníkem v historii kryptoměny bitcoin. Byl to den, kdy se stal Laszlo Hanyecz, floridský programátor, pravděpodobně nejdražším pizzovým nadšencem všech dob. Za deset tisíc bitcoinů (BTC) si Laszlo objednal dvě pizzy od Pizza Johns, což byl jeden z prvních známých nákupů provedených pomocí bitcoinu. Tato událost se od té doby stala známou jako „Pizza Day“ a symbolizuje přechod bitcoinu od bezcenné digitální měny k obchodovatelnému aktivu s reálnou hodnotou.

V roce 2010 měl bitcoin ještě velmi malou hodnotu a jeho využití jako platidlo bylo prakticky neexistující. Laszlo Hanyecz, nadšenec do bitcoinu, se rozhodl využít této nové technologie a zjistit, zda je možné za pomocí bitcoinu reálně platit. Na fóru Bitcoin Talk nabídl 10 000 BTC komukoli, kdo by mu za ně dokázal objednat pizzu. Jeho nabídka byla přijata a Laszlo tímto nákupem udělal historii.

V té době byla hodnota 10 000 BTC pouhých pár dolarů. Laszlo tedy ve skutečnosti zaplatil za dvě pizzy relativně levnou částku. Ale to, co se stalo poté, změnilo hru. Bitcoin postupně získával na popularitě a jeho hodnota rostla. V roce 2013 dosáhla cena jednoho bitcoinu 1 000 dolarů. To znamená, že Laszlových 10 000 BTC, které použil na nákup pizzy, mělo najednou hodnotu 10 milionů dolarů. Tato astronomická hodnota dala bitcoinu skutečnou ekonomickou váhu a ukázala jeho potenciál jako investičního nástroje.

Od Pizza Day se bitcoin stal symbolem revoluce v oblasti digitálních měn a blockchain technologie. Přestože začal jako experimentální projekt, který byl často vnímán skepticky, postupně si získal důvěru a zájem komunity. Růst hodnoty bitcoinu přitáhl investory a spekulanty z celého světa, což vedlo k ještě většímu růstu jeho hodnoty.

Foto: Pixabay.com

Dnes je cena jednoho bitcoinu výrazně vyšší, což ukazuje, jak dramaticky se od doby Pizza Day změnila situace. Bitcoin se stal globálně uznávaným a obchodovaným aktivem a jeho technologie blockchain má potenciál změnit různé odvětví, od financí až po dodávku řetězců.

Pizza Day je připomínán každoročně bitcoinovou komunitou jako připomínka toho, jaký významný vliv může mít jednoduchý nákup na budoucnost. Laszlo Hanyecz se stává legendou, která ukazuje, že i zdánlivě bezvýznamný akt může mít dalekosáhlé důsledky.

Pojem „Pizza Day“ nám připomíná, že za každým úspěchem stojí průkopníci, kteří věří v nové technologie a odváží se jít proti proudu. Laszlo Hanyecz si sice mohl při objednávce pizzy tehdy neuvědomit, jaký dopad to bude mít na budoucnost bitcoina, ale jeho odvaha a experimentální přístup změnily kryptoměnový svět natolik, že ho dnes známe a uznáváme.

Zdroj: bitcoinmagazine.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

1 komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*