Podvodníci získali kontrolu nad účtem technické ředitelky OpenAI. Slibovali kryptoměny zdarma

Foto: Midjourney

Kryptoměnová komunita na Twitteru varovala před kliknutím na odkaz zveřejněný na účtu technické ředitelky OpenAI Miry Merati. Příspěvek sliboval bezplatný airdrop tokenu OPENAI. Firma OpenAI, která stojí za umělou inteligencí chatGPT, vydává také vlastní token OPENAI na ethereovém blockchainu.

 Účet Miry Murati sledovalo 126 tisíc lidí

Dne 2. června byl na účtu Murati zveřejněn tweet, který obsahoval podivný odkaz na airdrop ERC-20 tokenu OPENAI. Účet technické ředitelky sledovalo v tu dobu 126 tisíc lidí a byl ověřený modrou fajfkou Twitteru. Příspěvek s falešným airdropem byl online přibližně jednu hodinu, dosáhl 80 tisíc shlédnutí a byl 83 krát retweetnut, než byl smazán. U příspěvku navíc nebylo možné přidávat komentáře a ostatní uživatelé v nich nemohli ostatní varovat před kliknutím na odkaz. Jednalo se o podvod, který naprosto věrně kopíroval oficiální web ChainGPT provozovaný firmou OpenAI. Tento typ podvodů je v poslední době velice rozšířený a lidé často nemají jak poznat, že se jedná o falešný web. Ten falešný vyzýval uživatele, aby si na webu autorizovali své peněženky. Reálný web ChainGPT ale takovou funkci nemá.

Zdroj: Twitter Mira Murati

Web následně prozkoumal pracovník bezpečnostní firmy Beosin specializující se na bezpečnost blockchainových řešení. Falešný web byl samozřejmě navržen tak, aby po připojení peněženky vysál všechny prostředky oběti. Namísto přihlášení peněženky zde uživatele nevědomky umožnili útočník převést všechny NFT a ERC-20 tokeny ze své peněženky. V současné době již příspěvek na profilu Miry Murati není a je tedy pravděpodobné, že se jí podařilo získat svůj účet zpět. Opět se ale ukazuje, jak nebezpečné může být bezhlavé klikání na airdropy a přihlašování svých peněženek na webu. Vždy proto zkontrolujte, zda navštívený web opravdu patří dané společnosti. Podvodné stránky jsou totiž v dnešní době k nerozeznání od těch pravých.

Zdroj: Cointelegraph.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*