Ponziho schéma může za 7,8 miliard dolarů ukradených uživatelům kryptoměn

Foto: Midjourney

Kryptoměnové podvody a scamy jsou jednou z největších bolístek kryptoměnového průmyslu. V roce 2022 došlo k nárůstu těchto podvodů, zřejmě kvůli velkému počtu nových uživatelů zajímajících se o kryptoměny. Podle zprávy společnosti TRM Labs zabývající se analýzou blockchainových dat, bylo v minulém roce celosvětově ukradeno 7,8 miliard dolarů prostřednictvím Ponziho schématu. 

Dva největší podvody stály investory 1,4 miliardy dolarů

V roce 2022 se dostaly k soudu dvě firmy provozující byznys na základě Ponziho schématu. Jedná se o Forsage a Trade Coin Club, které byly obžalovány kvůli podvodům na své uživatele. První z jmenovaných firem lákala investory na nabídku výnosů ze smart kontraktů na Ethereu a BNB Smart Chainu. Peníze svých investorů ale firma nezhodnotila a nakonec její uživatelé přišli o 974 milionů dolarů. Mezi poškozenými byli jednotlivci i další firmy. Nejedná se tedy přímo o podvod s tokeny, zisk podvodné firmy je ale zarážející. Společnost Forsage nakonec čelila také sankcím ze strany SEC, která v poslední době tvrdě bojuje proti kryptoměnám. Druhá společnost Trade Coin Club nabízel lidem směnárnu s placeným členstvím a slibem velkých výnosů. Burza ale zkrachovala poté, co z ní provozovatelé vytáhli 295 milionů dolarů. 

Foto: Midjourney

Za ztrátou více jak poloviny zmíněných 7,8 miliard stálo pouze 10 firem, které podvedly své uživatele a připravily je o investice. Nejvíce podvodníci stavěli své podvody na Tronu, pomocí kterého bylo ukradeno přibližně 40 % všech investic. Hlavním důvodem bylo používání USDT na tomto blockchainu. V roce 2021 přitom proběhlo na Tronu pouze 17 % podvodů. Ponziho schémata jsou stále aktuální, protože kryptoměny mezi neinformovanými uživateli stále platí za prostředek rychlého zbohatnutí. Za vidinou zisku pak noví uživatelé investují do podivných společností slibující velké výnosy a následně přicházejí o své prostředky.

Zdroj: Bitcoinist.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*