Revoluce až příští rok? Dencun uprage pro Ethereum blockchain je odložen kvůli testování

Foto: gencraft

Velmi očekávaný Dencun upgrade pro Ethereum bude aktivován koncem tohoto roku. Vzhledem k tomu, že takový výhled však počítá s tím, že testování proběhne v pořádku a nebudou nalezeny žádné větší chyby, které by vyžadovaly korekci, je dost možné, že se upgradu dočkáme až v příštím roce.

Dencun upgrade (název vznikl z kombinace jmen vývojářů Deneb a Cancun) je významnou událostí pro Ethereum blockchain. Má totiž snížit transakční poplatky a zlepšit škálovatelnost pro specifická L2 (Layer-2) řešení známá jako rollups. Příklady rollups jsou např. Optimism, Arbitrum, nedávno spuštěný Base od Coinbase nebo zkSync.

Co můžeme od upgradu očekávat? Podle oficiálních zdrojů by se měla rychlost na rollupech zvýšit na více než 100 tisíc transakcí za sekundu. To však počítá s plným nasazením tzv. Dankshardingu, což je stále otázkou několika let.

Dankshardingu předchází tzv. Proto-Danksharding, také známý jako EIP-4844, který bude implementován do Dencun upgradu. Aktuálně jsou rollupy omezeny v tom, jak levné mohou udělat transakce. Využití CALLDATA pro posílání transakcí je nákladné, protože tyto transakce jsou zpracovány všemi nody a existují na blockchainu navždy, ačkoliv rollupy je vyžadují na krátkou dobu.

Řešením tohoto problému je Proto-Danksharding, který představuje data “bloby”, jež mohou být odeslány a připojeny k blokům. Data v “blobech” nejsou přístupna EVM a jsou automaticky smazány po určené době (1 až 3 měsíce). Rollupy mohou díky tomu posílat data mnohem levněji, což by mělo vést k nižším transakčním poplatkům pro uživatele.

Další důležité aktualizace nezbytné pro plný Danksharding v budoucnosti jsou implementace logiky vykonávací vrstvy, pravidla ověřování a dvourozměrný tržní poplatek. EIP-4844 je klíčový krok k tomu, aby se Ethereum blockchain stal plně škálovatelný.

Podle analýzy od investiční banky Goldman Sachs, která se věnuje Dankshardingu a Proto-Dankshardingu, lze také očekávat, že dojde ke zlepšení škálovatelnosti a snížení transakčních poplatků pro rollupy.

Zdroje: coindesk.com, crypto.com, ethereum.org

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*