Validátor na Ethereu získal odměnu 689 etherů

Foto: Midjourney

Celých 689 etherů v hodnotě 1,3 milionů dolarů je největší odměna od doby, kdy Lido získalo 691 etherů 20. března. Odměna byla vyplacena na základě MEV (Maximal Extractable Value), tedy techniky, kdy validátor vybírá nebo přesouvá transakce při vytváření nových bloků. Cílem této techniky je získat co největší zisk. 

Milionová odměna pro jednoho validátora

Validátoři jsou ideálními kandidáty na získání takto velké odměny na ověření bloku, protože mají schopnost vybírat a řadit transakce. MEV se nejčastěji vyskytuje v sítích se smart kontrakty, kde transakce obsahují složité informace. 689 etherů je největší odměna za poslední měsíce. Lido, řešení pro staking etherů, obdrželo odměnu z bloku s číslem 17007842 na Beacon Chainu. Blok byl vytěžen 9. dubna a obsahoval 47 transakcí. Blok byl postaven na stránce beaverguild.org. Podle dat z MEV Blocker obdrželi jejich boti již více jak 1,38 miliard dolarů od uživatelů Etherea, kteří obchodovali, stakovali nebo mintovali nové tokeny. Jedním z nejčastější zenužití MEV je útok zvaný Sandwich, který umožní útočníkovi založit velkou transakci na obou stranách a následně manipuluje s cenou tokenu a profituje ze změn ve smart kontraktu. 

MEV-boost relé byly představeny firmou Flashbots v roce 2021, krátce předtím, než Ethereum přešlo na proof-of-stake v září 2022. Původně přitom měl MEV-boost pomoci k větší decentralizace ethereové sítě a posílit odolnost vůči cenzuře. I tak se ale Ethereum setkalo s několik problémy, především ze strany Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC), ačkoliv řada lidí MEV-boost využívá. V současné době je aktivních 10 relé, přičemž podle MEVBoos.org je firma Flashbots zodpovědná za více než 50 % takto vytvořených bloků od roku 2021. Navíc se stále více objevují problémy právě s tím, že někteří validátoři dokáží zmanipulovat blok tak, aby dostali nepřiměřeně velkou odměnu. 

Zdroj: Cointelegraph

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*