Vitalik Buterin možná chystá změny ve stakovacím systému Etherea

Foto: Midjourney

V nedávném příspěvku na blogu Buterin uvažoval o různých protokolech, včetně ERC-4337, ZK-EVM, soukromých mempoolech, předkompilování kódu a liquid stakingu. U všech těchto inovací zkoumal kompromisy spojené s jejich začleněním do systému Etherea. Podle Buterina je cílem článků začít uvažovat o lepších systémech Etherea, které by stály za přidání od ekosystému druhé největší kryptoměny.

Buterin zvažoval poslední vylepšení Etherea

Podle článku je Vitalik Buterin nakloněn vylepšení ERC-4337, zatímco u jiných, jakou jsou například soukromé mempooly, je opatrnější. ERC-4337 je nový standard pro tokeny, jehož spoluautory jsou Vitalik Buterin, Kristof Gazso, Dror Tirosh, Tjaden Hess, Yoav Weiss a Shahaf Nacson, a který zavádí funkci abstrakci účtu bez toho, aby bylo nutné provádět změny v základním systému Etherea. Méně oblíbené Buterinovo vylepšení jsou soukromé mempoolu, které uchovávají transakce uživatelů zašifrované až do chvíle, kdy jsou zapsány do bloku. Navíc také připustil, že všechny výše zmíněná vylepšení budou vyžadoval řadu složitých kompromisů, aby vše fungovalo jak má. 

merge
Foto: Pixabay.com

Daleko přímočařeji píše Buterin o stakovaní etherů a koncentrace moci u velkých služeb nabízejících svým uživatelům staking Etherea. Tím největším je samozřejmě Lido, které kontroluje více než 32 % všech stakovaných etherů a vydává za ně vlastní tokeny stETH. Buterin v tomto směru uvažuje o lepších  bezpečnostních mechanismech a lepším řešení pro zvýšení decentralizace. Buterin nevěří, že by společnosti snížily svůj podíl na stakovaných etherech jen z morálního důvodu. Namísto toho navrhuje lepší řešení pro decentralizaci stakingu, které by nedovolilo nikomu stakovat více než 22 %. V tuto chvíli se ale jedná pouze o úvahy Vitalika Buterina na jeho blogu a je také otázkou, jak dlouho by nasazení takových opatření trvalo, a také jaký vliv by mělo na samotný ekosystém Etherea.

Zdroj: Cryptonews.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*