Výpočetní výkon těžby bitcoinu může po halvingu klesnout

Foto: Midjourney

Výdělky těžařů bitcoinu jsou závislé na levné energii, kterou mohou využít k těžbě tak, aby byla zisková. Blíží se ale půlení a odměna za vytěžený blok klesne na polovinu aktuální hodnoty. Podle některých expertů by těžební výkon, známý jako hashrate, mohl po půlení klesnout až 30 %. Pro řadu těžařů se totiž může stát těžba nerentabilní a někteří z nich mohou vypnout své stroje. 

Halving může být pro těžaře problém

Někteří odborníci na těžbu bitcoinu se obávají, že halving může být příčinou poklesu hashrate až o 30 %. Někteří těžaři by totiž mohli vypnout své těžební stroje, kvůli malým ziskům. K poklesu hashrate se vyjádřil například ředitel investiční banky Riley Financial. Ten odhadl pokles mezi 15 – 30 % celkového hashrate bitcoinu. Colin Harper ze společnosti Luxor Mining uvedl, že předpokládá pokles o 20 %. Děje se tak zhruba každé čtyři roky, kdy se odměna za vytěžený blok sníží na polovinu. Při příštím půlení, které se odhaduje na konec dubna 2024, bude odměna snížena z 6,25 bitcoinů na 3,125 za blok. Jedná se o automatický proces v rámci kontroly ekonomiky bitcoinu. Se snížením odměny se také sníží zisk pro těžaře.

Foto: Pixabay.com

Pokud se nevyplní předpovědi bitcoinerů a hodnota bitcoinu prudce nevyroste, může se pro řadu lidí stát těžba prodělečnou. Z tohoto důvodu se těžaři postupně připravují na halving a nakupují stroje, které nejsou tolik energeticky náročné. Právě náklady na energie jsou obvykle největším provozním nákladem těžařů. Minimalizace těchto nákladů je logickým krokem k co nejvyšším ziskům. Prozatím se hashrate v průběhu roku stále zvyšuje, protože je na trhu dostatek těžebních strojů poté, co během pandemie nebyl dostatek součástek. Ve všech předchozích cyklech ale cena bitcoinu před halvingem prudce vzrostla a těžaři tedy mohou předpokládat, že se tak stane i tentokrát.

Zdroj: Coindesk.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*