Vzal si do hrobu hesla k účtům v hodnotě 137 milionů dolarů

Foto: Starryai

Když náhle zemřel majitel jedné z největších kanadských kryptoměnových burz, Gerald Cotten, vznikla situace, která zanechala tisíce jeho klientů rozčílených. Jeho smrt totiž znamenala, že měl jediný přístup k digitálním peněženkám klientů, jejichž hodnota činila 137 milionů dolarů (v přepočtu více než tři miliardy korun).

Burza, známá pod názvem Quadriga CX, se téměř okamžitě po jeho úmrtí zhroutila, což vedlo k volání klientů po exhumaci jeho těla. Chtěli se přesvědčit, že jeho smrt není jen fingovaná.

Právníci uživatelů platformy Quadriga CX v pátek odeslali dopis kanadské policii, žádající exhumaci těla a následnou pitvu. Gerald Cotten, třicetiletý milionář, náhle zemřel v Indii na líbánkách v důsledku komplikací spojených s Crohnovou nemocí.

Klienti firmy se o jeho smrti dozvěděli prostřednictvím facebookových stránek společnosti, a poté nemohli přistoupit ke svým účtům, což postihlo více než osmdesát tisíc uživatelů. Tato situace vyvolala pochyby ohledně skutečnosti jeho smrti.

Soud pověřil nezávislou auditní firmu Ernst & Young, aby dohlížela na řízení v zájmu věřitelů. Zjištění ukázala, že veškeré aktivity firmy byly výhradně v rukou jednotlivce – samotného Cottena. Ten byl jedinou osobou ve firmě, která měla přístupové údaje ke všem kryptoměnovým účtům klientů.

Quadriga CX neměla vůbec žádný plán B, což bylo zřejmé i z neexistujícího rozdělení pravomocí a vnitřní kontroly ve společnosti.

Auditorská společnost odhalila také mezery ve finančních výkazech firmy. Vklady uživatelů byly využívány i k jiným účelům než k financování výběrů klientů. Sám Cotten a jeho manželka používali značné množství finančních prostředků na svůj honosný životní styl, včetně luxusních vozidel a soukromých letadel.

Od ledna, kdy se klienti dozvěděli o Cottenově smrti, kolují spekulace, že by mohl jeho úmrtí být pouze fingované, aby mohl zpronevěřit peníze klientů. Tyto úvahy však zatím nebyly potvrzeny žádnými důkazy.

Všechny potřebné přístupové údaje jsou uloženy v laptopu zesnulého. Vdova po Cottenovi během soudu uvedla, že „Gerryho notebook je zaheslovaný, a já jeho heslo neznám. Snažila jsem se přístupové údaje najít jinde, ale bez výsledku.“

Quadriga CX měla kolem 115 tisíc uživatelů a před krachem byla největší kanadskou burzou s kryptoměnami. Auditorské firmě se podařilo vrátit klientům Cottena pouze 25 milionů dolarů (570 milionů korun).

„Nevíme, jestli nebo kdy své peníze dostaneme zpět,“ uvedl Tong Zou, jeden z postižených, který přišel o bitcoiny v hodnotě více než půl milionu dolarů. „Nejistota je to jediné, čím si v současnosti můžeme být jistí.“

Zdroj: CBC

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*