BlackRock ETF může ohrozit Bitcoin a jeho principy

Foto: Gencraft

Arthur Hayes, zakladatel fondu Maelstrom a spoluzakladatel kryptosměnárny BitMEX, vyjádřil skepsi ohledně schválení Bitcoin ETF a komentoval možné negativní důsledky.

Jeho obavy jsou založeny na myšlence, že velké institucionální entity, zejména správci aktiv, jako je BlackRock, by mohly nashromáždit značné množství volně obchodovaného Bitcoinu a začít ovládat různé aspekty této kryptoměny. Potenciální riziko centralizace je podle něj legitimním důvodem k obavám.

Pokud by tak velký subjekt jako BlackRock akumuloval významnou část Bitcoinu, mohlo by to vést k centralizaci měny. Hayes naznačuje, že by proměnilo Bitcoin z decentralizovaného prostředku přenosu hodnoty na klasické finanční aktivum. Uživatelé by mohli začít obchodovat fiat za deriváty Bitcoinu, zatímco správci aktiv by skladovali skutečný Bitcoin. Tento proces by mohl “uvěznit” značné množství Bitcoinu a omezit jeho použití jako měny, potenciálně narušujíc jeho hlavní účel.

Kromě toho Hayes vyjadřuje obavy ohledně institucionálních entit, které by mohly získat kontrolu nad těžební sítí Bitcoinu. Pokud by několik subjektů mělo významnou kontrolu nad mechanismy konsensu, mohli by ovlivňovat aktualizace sítě způsoby, které odpovídají jejich zájmům, ale nemusí být nutně prospěšné pro Bitcoin komunitu.

Ačkoliv schválení Bitcoin ETF může vést k širší adopci a dočasně zvýšit cenu Bitcoinu, přináší to riziko centralizace a možné narušení základních principů Bitcoinu. Je nezbytné zvážit dlouhodobé důsledky a to, zda krátkodobý vzruch kolem schválení ETF stojí za potenciálními následky institucionální konsolidace v kryptosvětě.

Zdroj: Binance News

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*