Co je to volatilita a jak ovlivňuje kryptoměny?

graf
Foto: Pixabay.com

Volatilita je u kryptoměn jedním z nejvíce sledovaných faktorů a zároveň také jeden z důvodů, proč se do nich konzervativní investoři příliš nepouštějí. Tento termín však ovlivňuje veškerá aktiva, nikoli pouze kryptoměny, a chcete-li se pustit do obchodu, měli byste s ním být přinejmenším seznámeni. Co se tedy pod tímto tajemným slovíčkem skrývá?

Definice volatility

Z definice volatilita představuje míru kolísání ceny aktiva v průběhu času. Právě prostřednictvím volatility se tak měří, zda se hodnota daného aktiva během času snižovala nebo zvyšovala. Volatilita je tak jedním ze základních parametrů, pomocí kterého se hodnotí rizikovost dané investice. Volatilnější aktivum totiž znamená také zvýšené riziko.

Volatilita a kryptoměny

U kryptoměn se o volatilitě mluví opravdu hodně, což ostatně můžete vidět na příkladu Bitcoinu, který dokáže klidně dva týdny růst, načež za dva dny spadne na hodnotu, jež si držel právě před 14 dny. Ostatní kryptoměny pak obvykle „opisují“ jeho kurz. Jestliže Bitcoin roste, obyčejně rostou i ostatní kryptoměny a naopak.

Vysoká volatilita kryptoměn dokáže během chvíle přinést opravdu zajímavé zisky, ale také citelné ztráty. Proto do nich investují spíše odvážnější investoři, u nichž je možnost zisků natolik výhodná, že prakticky eliminuje strach ze ztráty nebo z něj dělá pouze okrajovou záležitost.

Volatilitu u kryptoměn je bohužel neuvěřitelně těžké předvídat. Stačí totiž, aby významná osobnost například řekla, že se například v rámci jeho/její firmy bude moci danou kryptoměnou platit (případ Musk-Dogecoin) a kryptoměna může zažít neuvěřitelný růst. Pokud pak však svá slova vezme zpět, kryptoměna si vyzkouší, co je to volný pád.

Mohlo by vás také zajímat: Jak danit kryptoměny v roce 2023?

Vyhněte se FOMO

S volatilitou koresponduje další termín, který ve světě kryptoměn nepochybně uslyšíte. Tím je FOMO (z anj. Fear of Missing Out – doslova Strach ze zmeškání), který se používá pro investory, jež mají pocit, že jim mezi prsty může proplout jedinečná příležitost a začnou bezhlavě nakupovat.

Toto chování je spojeno právě s volatilitou, kdy například kryptoměna několik dnů roste a u vás se začne probouzet strach, že bude růst do nekonečna a vy u toho nebudete. Rozhodnete se tedy kryptoměnu koupit a ona zničehonic začne okamžitě padat.

Své investice proto vždy dobře zvažujte a jestliže si u kryptoměny všimnete ohromné krátkodobé volatility, raději si před jejím nákupem ověřte, co za tím vlastně stojí. Mohlo by vám to ušetřit nemalé peníze.

Zdroj: coinbase.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Michal Pilař 122 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*