Dva muži těží bitcoin pomocí plynu a vydělali na tom miliony

Foto: Starryai


Brent Whitehead, technik pocházející z rodiny těžařů ropy a zemního plynu, a Matt Lohstroh, nedávno absolvent ekonomické fakulty s vášní pro bitcoin, si vydělali v minulém roce 4 miliony dolarů (přibližně 86 milionů korun) díky těžbě bitcoinů pomocí energie získané ze zemního plynu z ropných polí.

Vypalování zemního plynu je běžným vedlejším produktem těžby ropy, ale obvykle jde o nejbezpečnější způsob likvidace plynu, který vzniká během těžby. Toto však často znamená plýtvání, při kterém se do ovzduší uvolňuje oxid uhličitý a další emise. Například v roce 2017 bylo spáleno nepředstavitelných 141 miliard krychlových metrů zemního plynu.

Když těžaři při těžbě ropy narazí na ložisko zemního plynu, osud tohoto plynu závisí na místních podmínkách. Pokud je těžební lokalita blízko plynovodu, mohou plyn prodat, jinak ale často skončí spálením, což je ekologicky problematické a zároveň finančně nákladné. S tímto problémem se rozhodli vypořádat Whitehead a Lohstroh založením společnosti Giga Energy Solutions.

Jejich byznys model spočívá v umísťování „těžebních plošin“ v přepravních kontejnerech na ropné vrty. Tyto plošiny odvádějí zemní plyn z vrtných ložisek do generátorů, které vyrábějí elektřinu potřebnou pro těžbu bitcoinů. I když je Giga Energy Solutions relativně mladou firmou s 11 zaměstnanci, již podepsala smlouvy s více než dvaceti ropnými a plynárenskými společnostmi včetně čtyř, které jsou obchodovány na burze. Dále vedou jednání se státními investičními fondy ohledně rozšíření svého podnikání.

I když není překvapující, že těžba kryptoměn může generovat velké zisky, tato činnost je extrémně náročná na energii. Podle analýzy Cambridgeské univerzity těžba bitcoinů spotřebovává ročně více než 125 terawatthodin, což představuje více než celoroční spotřebu Argentiny. To vedlo k časté kritice vlivu těžby na životní prostředí.

Podle výzkumu společnosti Crusoe Energy Systems z Denveru však tito texaští podnikatelé údajně snižují emise CO2 o přibližně 63 procent ve srovnání s tradičním spalováním zemního plynu. Brent Whitehead v rozhovoru pro televizi CNBC uvedl: „Věděl jsem, že je to plýtvání. Je to nový způsob, jak nejen snížit emise, ale také zpeněžit plyn.“

Lohstroh a Whitehead věří, že těžba bitcoinů může mít potenciál změnit ekonomiku energetického průmyslu tím, že jejich firma umožňuje klientům vydělávat na těžbě bitcoinů pomocí zbytkové energie a zároveň řeší ekologický problém spojený se spalováním plynu. Prezident Texaské rady pro blockchain, Lee Bratcher, vychválil jejich nápad jako inovativní přístup k řešení dvou důležitých otázek.

Zdroj: CNBC

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Karel Porezný 71 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*