Nový projekt Worldcoin se nelíbí regulátorům. Sbírá příliš citlivá data

Foto: Midjourney

Worldcoin se v posledních dnech hodně objevuje v médiích. Jedná se o projekt založený Samem Altmanem, aktuálním ředitelem ChatGPT. Aktuálně jsou po městech umístěny koule, které skenují duhovku každého, kdo se dobrovolně do projektu zapojí. Právě to se ale nelíbí francouzským úřadům, které zahájily vyšetřování ohledně legálnosti sběru biometrických dat takovým způsobem.

Worldcoin sbírá příliš citlivá data

Obavy vyjádřil také francouzský úřad pro ochranu osobních údajů a tvrdí, že shromažďování a uchovávání takto citlivých biometrických dat je velice sporné. Tento úřad není spokojen ani s tím, jak vývojáři projektu uchovávají citlivá data. Svá vyšetřování zahájil také britský úřad pro ochranu osobních údajů, ani ten není s fungováním projektu spokojen. Skenování probíhá od 24. června a dobrovolníci za sken své duhovky získají mince kryptoměny Worldcoin. Na webu se projekt chlubí již 2,1 miliony přihlášenými uživateli. Zakladatelé projektu tvrdí, že je projekt navržen tak, aby kladl důraz na ochranu osobních údajů. Údajně má robustní program na ochranu uživatelských dat, který určitě splňuje všechny regulační požadavky.

Foto: Worldcoin.org

Pomocí speciální metody skenuje projekt Worldcoin duhovky kolemjdoucích pomocí koule – orbu. Za podstoupení tohoto procesu získá účastník speciální identitu v systému Worldcoin a 25 tokenů této kryptoměny. Navzdory pozornosti v médiích schytal Worldcoin také kritiku. Projekt nepochválil Vitalik Buterin, zakladatel Etherea, který upozornil na možné problémy s únikem osobních dat uživatelů. Nebylo by to totiž poprvé, co hackeři prolomili ochranu zaručeně bezpečného projektu. Na internet by tak mohly uniknout miliony skenů duhovky různých lidí. Řada úřadů to považuje za nadmíru citlivá data a vůbec se jim sběr informací projektem Worldcoin nelíbí. Na vyjádření úřadu budeme muset ještě počkat, je ale možné, že projekt bude mít v budoucnu problémy s regulátory kvůli kryptoměnám i osobním údajům.

Zdroj: Bitcoinist.com

Přihlašte se k odběru novinek BTCC.cz

(Novinky budou zasílány pravidelně každý den v 6 hodin ráno.)

Autor: Jaroslav Petřík 196 článků
Redaktor magazínu BTCC.cz

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*